22. juuli 2010 kell 19:24

Õhtusta Obamaga ja sinu firmat ootab edu

Börsil raha teenimist nimetatakse teaduseks, kunstiks või isegi lihtsalt vedamiseks ja kuigi investorid otsivad õpetusi nii raamatutest, seminaridelt ja blogidest, siis üks võimalus on veel - vaata, mis firma juht Valges Majas einestab.

Alates ametisse astumise ajast on USA president Barack Obama pidanud seitse lõunakohtumist juhatuste esimeeste ja tegevjuhtide gruppidega, kelle seas on olnud Jeff Bezos Amazon.com'ist, Ken Chenault American Expressist, Ursula Burns Xeroxist ning Howard Schultz Starbucksist, vahendab Bloomberg.

Neljal lõunal osalenud ettevõtete aktsiad näitasid einele järgnenud 30 kauplemispäeva jooksul grupina paremat minekut kui Standard & Poor's 500 koondindeks. Kahel juhul näitasid lõunal osalenud grupi tulemused nõrgemat taset, kui S&P 500 indeks. Arvestades kõik esimesed kuus lõunat kokku, tõusid Obamaga einetanud firmajuhtide ettevõtete aktsiad kamba peale rohkem kui 2 protsendipunkti võrreldes S&P-ga. Viimane lõuna peeti 1. juulil ja nõutud 30 päeva  ei ole veel möödas.

Juhus? Ainult osaliselt, sõnab Barry Ritholtz, Fusion IQ tegevjuht. "Luusereid ei kutsuta presidendiga aega veetma," ütleb Ritholtz. Tõenöoliselt koostab Valge Maja enda külaliste nimekirja sedasi, et president kohtuks oma ala tippudega ja et teda ei seostataks kahtlaste või allakäivate ettevõtetega, ütleb ta.

Advisor Software'i tegevjuht Andrew Rudd lisab: "Obama soovib ennast seostada võitjatega ja see tekitab kindlustunnet." Rudd hoiatab investeerimisstrateegia rajamist puhtalt presidendi külaliste nimekirja ümber. Valim on liiga väike ning aktsiate liikumise seos einestamisega on ilmselt statistiline anomaalia.

Lisaks ei ole kõigil 33 presidendil külas käinud ettevõttel hästi läinud. Eastman Kodak kukkus lõunale järgenud 30 päevaga 8,4%. Sama kuu lõpus teatas firma enda neljandast järjestikusest kvartaalsest kahjumist.

Vastupidise näitena saab tuua Amazon.com'i, kelle aktsia tõusis pärast 8. oktoobril 2009 peetud Bezose ja presidendi lõunat 40%.

Tundub, et presidendi meeskond oskab endiselt õigeid lõunakaaslasi valida. 1. juulil einestas riigipea Valge Maja terrassil Walt Disney, Ford Motori, Comcasti ning Archer Daniels Midlandi juhtidega. Kolmteist kauplemispäeva hiljem, 20. juuliks tõusis nende ettevõtete aktsia hind keskmiselt 9,3%, samas kui S&P 500 koondindeks tõusis vaid 4,8%.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum