C-hepatiit võttis Egiptuses epideemia mõõtmed

Anne Oja 10. august 2010, 18:33

Uute C-hepatiidi juhtude arv on tõusnud Egiptuses rekordtasemele maailmas, ulatudes rohkem kui poole miljonini aastas.

Hiljutise uuringu järgi on Egiptuse 77 miljoniline rahvastik nagu viitsütikuga pomm, kus 4,5 miljonit inimest võib nakkust edasi anda, vahendas The Arabian Business.

Hepatiiti haigestumise vastu vaktsiini ei ole, pole ka efektiivseid ravimeid. Haigus levib, kui ollakse kontaktis nakatunud inimese verega, näiteks meditsiiniinstrumentide kaudu, aga ka huule-, nina-, naba- ja kõrvarõngaste panekul ning tätoveerimisel, samuti võõra hambaharja kasutamisel.

Igal aastal registreeritakse Egiptuses 537 000 uut C-hepatiidi juhtu, mis teeb seitse uut haigestumist tuhande inimese kohta. Nakatumisel ei pruugi haigustunnuseid ilmneda, seetõttu selgub haigestumine sageli alles aastate pärast.

C-hepatiit on viiruse põhjustatud maksapõletik. On inimesi, kellel areneb C-hepatiidi viiruse nakkus maksahaiguseks kiiresti, teistel võtab aega ligikaudu 5-20 aastat, enne kui maks tõsist muret tegema hakkab, selgub lehelt hepatiit.net.

C-hepatiidi viirusel on kuus põhivormi, mida nimetatakse genotüüpideks. Genotüüp ei mõjuta haiguse raskust, küll aga seda, kuidas haigust ravitakse. Genotüüp tehakse kindlaks vereanalüüsi põhjal enne ravi alustamist.

Erinevalt A- ja B-hepatiidist on C-hepatiidist ülesaamine organismi immuunsüsteemi jaoks tunduvalt raskem ülesanne. Selle tulemusena areneb enam kui 80%-l ägeda C-hepatiidi viirusega nakatunud haigetest krooniline C-hepatiit, mis võib tekitada maksahaigust. Siinjuures võivad tekkida fibroos, maksatsirroos, maksakoe armistumine, lõppstaadiumis ka maksapuudulikkus. Arvestada tuleb ka maksavähi tekkevõimalusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. August 2010, 18:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing