Indrek Kald • 11. august 2010 kell 11:00

Swedbank: aktsiate positiivne seis on pisut nõrgenenud

Paari kuu taguse olukorraga võrreldes tundub, et aktsiate positiivne seis on pisut nõrgenenud, vähemalt lühiajaliselt, usub Swedbank.

Järgneb Swedbanki analüütikute kommentaar:

Finantsturud on 2010. aasta esimesel poolel olnud tunnistajaks mitmele suurenenud volatiilsuse puhangule, põhjusteks Kreeka probleemide süvenemine ja maailma majanduskasvu aeglustumine. Euroopa pangandussektori stressitestid vähendasid muret riigivõlaga seotud pankade riskide pärast ja maailma majanduse taastumine tundub olevat jätkusuutlik. Seetõttu jääme ülejäänud 2010. aastal aktsiaturgude osas optimistlikuks.

Viimastel kuudel on finantsturgusid tõmmanud kahte eri suunda – ühelt poolt ettevõtete väga tugevad kasumid ja teisalt mure maailma majanduskasvu aeglustumise pärast, aga ka Euroopa pankadega seotud ebakindlus.

"Makro- ja mikroandmed on umbes viimase kuu aja jooksul olnud täiesti erinevad – ettevõtted on teatanud hiilgavatest kasumitest, samas on kasvuandmed valmistanud pigem pettumuse, eriti USAs," ütles Swedbanki Balti investeerimiskeskuse analüüsiosakonna juhataja Pertti Rahnel.

Paari kuu taguse olukorraga võrreldes tundub, et aktsiate positiivne seis on pisut nõrgenenud, vähemalt lühiajaliselt. "Juuli oli maailma aktsiaturgudel väga tugev, sest maailma majanduse aeglustumisega seotud hirme tasakaalustas vägagi hästi äärmiselt positiivne kasumite hooaeg. Tõepoolest, on tõenäoline, et lähinädalatel liiguvad turud külgsuunaliselt, sest kasumite hooaeg saab läbi, ent tähelepanu kasvu aeglustumisele jääb. Aasta ülejäänud osas jääme aga aktsiate suhtes optimistlikuks, sest hinnatasemed on endiselt atraktiivsed ning globaalne kasv on meie arvates jätkusuutlik tänu lõppnõudluse ja ettevõtete investeeringute taastumisele," ütles Rahnel.

"Ka pikaajaliste investorite jaoks on aktsiate seis suhteliselt tugev – eelkõige muidugi atraktiivsete hinnatasemete tõttu, mis määrab tõenäoliselt enamiku pikaajalisest tootlusest. Psühholoogiliselt on investoritel muidugi raske ignoreerida lühiajalist uudistevoogu, kuid ajaloolise kogemuse põhjal võib öelda, et pikaajalise perspektiiviga investorid peaksid tõepoolest keskenduma enam hinnatasemetele ja vähem lühiajalistele majanduse väljavaadetele. Parem on osta heade hinnatasemete juures ja üllatuda positiivsetest arengutest maailma majanduses, kui pettuda, kui majandusel läheb oodatust halvemini, olles ostnud ülehinnatud varasid, kuna eeldused on olnud liiga optimistlikud," rääkis Rahnel.

Piirkondlikult eelistab Swedbanki Balti investeerimiskeskus Euroopa aktsiaid ja arenevaid turge. "Euroopa aktsiad taastuvad parasjagu müügilainest, mille põhjustas riigivõlakirjadega seotud kohustuste mittetäitmise hirm. Samuti toetab järgmisel kuul Euroopat jätkuvalt teiste tööstusriikidega võrreldes tugevam majandustsükkel. Arenevad turud pakuvad võimalust osta kasvuaktsiaid suhteliselt headelt hinnatasemetelt," ütles Rahnel.

Üheks mureallikaks turgudel on olnud Euroopa pankade avatus eelarve jätkusuutlikkuse probleemidega euroala riikide (nt Kreeka) riigivõlale. Et neid muresid osaliselt leevendada, otsustasid Euroopa asutused viia läbi suuremate pankade stressitestid. Finantsturgude osaliste ootused olid enne tulemuste avaldamist küllaltki tagasihoidlikud, kuid pärast testide lõpuleviimist on reaktsioon olnud positiivsem.

"Stressitestide peamiseks käegakatsutavaks tulemuseks oli palju suurem läbipaistvus suuremate Euroopa pankade Kreeka, Portugali, Hispaania ja Iirimaa võlaga seotud riskide osas. Tulemuste järgi võib öelda, et usutavate stsenaariumite korral ja majanduskasvu uue aeglustumise juures suudab Euroopa pangandussektor tervikuna riigivõlakirjadest tulenevad kahjud kenasti välja kannatada," ütles Pertti Rahnel.

Hetkel kuum