Katre Pilvinski • 25. august 2010 kell 15:09

Eksport aitas mööblitootja Askala käivet veerandi võrra kasvatada

Mainor Gruppi kuuluv mööblitootja OÜ Askala  kasvatas tänavu esimesel poolaastal majandussurutise kiuste kasumlikult tegutsedes käibe 19,2 miljoni kroonini, mis on 27% võrra rohkem kui mullu samal ajal.

Sel aastal läheb pea kõik ettevõtte toodangust ekspordiks, teatas ettevõte. „See aasta on olnud Askalale aegade parimaid,“ ütles OÜ Askala juhataja Hannes Metsla.

„Oleme suutnud tulemuslikult tegutseda ning kasvada olukorras, kus Eestis langes mullu mööblimüük 20% võrra, millest on tänavu turul saanud isegi ligi 40-protsendiline langus. Askala toodangust läheb samas pea kõik ekspordiks.“

Kui mullu esimesel poolaastal müüs Askala koduturul täispuidust mööblit 2,4 miljoni krooni eest, siis sel aastal oli vastav näitaja umbes 900 000 krooni ehk umbes viis protsenti kogu müügist. Metsla sõnul ekspordib ettevõte oma toodangut peamiselt Taani ja Saksamaale, kus see kataloogikaubana ostja leiab.

Askala praeguse edu pant peitub Metsla hinnangul paljuski ettevõtte mulluses tegevuses, kus muu hulgas valmistati tellijatele valiku tegemiseks ligemale sada uut mööblinäidist. „Mõni aasta tagasi tootsime 50 tükist koosnevaid partiisid, praegu on vastavad kogused tõusnud üle 100 – seega suudame rohkem tööd teha kui ettevalmistamiseks kuluv aeg ja masinate seadistusaeg on väiksem. Kvaliteedikontroll on kõrge ja joonised väga hästi ette valmistatud,“ selgitas Hannes Metsla. „Lisaks on Eestis võtta konkurentsivõimelise hinnaga tööjõud.“

2008. aastal ostis Askala ära pankrotistunud mööblitootja SW Mööbel – tegemist oli tehinguga, mille tulemused avalduvad Metsla ütlusel praegu Askala ekspordimahtude kasvus.

„Askala on suutnud hästi hakkama saada karmide majandusolude kiuste paljuski just väiksema firma eeliseid kasutades – klientidega suheldakse pidevalt, olles seejuures paindlikud ja kiired, selgelt on määratletud oma turunišš ning viimase kui tootepartii kvaliteet vaadatakse tehases koheselt üle. Ettevõtte edu ja kasv praegustes oludes kindlustab ta positsiooni  ka edasist arengut silmas pidades,“ lausus OÜ Askala nõukogu esimees Rainer Aunpu.

OÜ Askala toodab männipuidust mööblit, millest enamus läheb ekspordiks Taani, Saksamaale, Inglismaale ja Soomee. Askala alustas tegevust 2001. aastal Tallinnas. Tänaseks annab firma tööd 58 inimesele. Askala 2009. aasta käive oli 27 miljonit krooni.

Mainor (www.mainor.ee) on Eesti kapitalile kuuluv arendusfirma. Kontserni põhitegevusalad on Ülemiste City Targa Äri Linna arendamine, haridus (Mainori Kõrgkool), energeetika, sh tuuleenergeetika (AS Dvigatel-Energeetika), puidu- ja metallitööstus (OÜ Askala, AS Rekman, OÜ Dvigatel Regital) ning keskkonnatehnoloogia projektide teostamine (OÜ Doranova Balti). Kontsernis töötab 294 inimest.

 

Hetkel kuum