Romet Kreek • 2. september 2010 kell 9:20

Afganistanis käib pangapaanika

Afganistanis on suurima panga kontorite taha kogunenud sabad inimestest, kes tõmbavad pangast raha välja, vahendab Bloomberg.

Paanika algas päev pärast seda, kui panga juhid vahetati välja, kuna pank olevat kaotanud miljoneid dollareid. Rahvas kogunes Kabuli klaasseintega pangakontori juurde Shahr-e-nau piirkonnas.

"Olin šokeeritud panga kohta kuuldud uudisest," ütles 24aastane Haji Tamim Sohraby, kellele kuulub ehituskompanii. "Ma olen hoiustanud 15 000 dollarit ja nüüd nad räägivad mulle, et neil on raha otsa saanud ja ma sain vaid 1000 dollarit välja võtta."

Panga nõukogu esimees ja juhatuse esimees lahkusid eelmisel nädalal, teatas eile keskpanga juht, kes lükkas ümber Washington Posti uudise. Kabul Bank olevat uudise kohaselt raskustes, kuna andis miljoneid dollareid bilansis mittekajastatud laene president Hamid Karzai liitlastele, kui ta oli kulutanud enam kui 160 miljonit dollarit Dubai villade ostmiseks, sealhulgas oma vennale Mahmoudile.

Ka Kandaharis, Mazar-e-Sharifis ja Heratis tõmmatakse lisaks  Kabulile raha pangast välja.

Eile ütles Afganistani keskpanga juht, et pank on maksujõuline. Pank, millel on 68 kontorit, mängib põhirolli riigi palgal olevate sõjaväelaste, politseinike ja õpetajate palkade maksmisel.

Hetkel kuum