Koit Brinkmann • 6. september 2010 kell 3:54

Trahve ei saadetasundtäitmisele

Jõuametkondade ühendamisel tekkinud infosüsteemi tõrke tõttu on eelmise aasta lõpust alates peatunud politsei tehtud ning tasumata jäänud trahvide edasisaatmine kohtutäituritele. 

Selle aasta alguses liideti politseiamet, piirivalveamet ning kodakondsus- ja migratsiooniamet ühtseks politsei- ja piirivalveametiks. Enne uue ametkonna moodustamist hakati erinevaid infosüsteeme omavahel siduma. See osutus aga nii kõvaks pähkliks, et näiteks infosüsteemi, mis edastab kohtutäituritele sundtäitmiseks politsei trahvinõudeid, polegi siiani korralikult tööle saadud.

Ühe kohtutäituri sõnul tilguvad talle praegu alles eelmise aasta novembri ja detsembri trahvinõuded. Teine täitur lisas, et selle aasta nõudeid on tulnud mõni üksik.

Täituriteni on jõudnud vaid paar tuhat nõuet

Kohtutäituriteni on jõudnud sel aastal 2075 nõuet summas 3,5 miljonit krooni. Kokku on augusti alguse seisuga sundtäitmiseks edasi saatmata 39 000 trahvinõuet ligi 62 miljoni kroonises summas.

"Ei saaks öelda, et üldse pole tulnud. Üks trahvinõue tuli eelmisel nädalal," kirjeldas Viljandi kohtutäitur ning kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja ametikogu juhatuse esimees Janek Pool olukorda. Tavaliselt saab nende büroo mõnisada politsei trahvinõuet aastas, suuremad bürood rohkem.

Pooli sõnul saatsid nad ametikogu poolt eelmisel kuul siseministeeriumile ka vastavad küsimused. "Oleme saanud ministeeriumist selgituse, kuid kuna tegemist on asutusesisese kasutamise piiranguga kirjaga, siis ma ei saa selle sisu kommenteerida," märkis ta.

Siseminister Marko Pomerants ütles, et ta on viimasel kuul trahvide probleemiga tegelenud ning olukord on kontrolli all. "Meil on väga lihtne ülesanne - kõik trahvid, mida politsei on välja kirjutanud, peavad minema täitmisele, ja nii ka läheb," kinnitas Pomerants.

Minister: riigieelarve laekumist see ei mõjuta

Ministri sõnul ei mõjuta sundtäitmisele saatmata jäänud nõuete eest laekumata raha riigieelarve täitmist, sest ministeerium on oma prognoose muutnud.

"Mitte sellepärast, et oleksid probleemid, vaid inimesed ongi muutunud korralikumaks. Liiklus on vähenenud ja liikluskultuur on paranenud," selgitas Pomerants.

62 miljoni krooni kohta märkis Pomerants, et reaalselt saadakse sealt kätte pool summat. "Aga ei tohi jääda, et täitma ei saa hakata," lisas minister.

Kohtutäitur Pooli sõnul ei mõju üldisele maksekultuurile hästi, kui trahvi maksmata jätmisele nii pikalt ei ole järgnenud sundtäitmist.

Probleem peaks sel kuul lahenduse saama

Tegemist on pea aasta kestnud, kuid hästi saladuses püsinud probleemiga, mis alles nüüd hakkab lahenema.

Ühendameti kinnitusel on infosüsteemi probleemid praeguseks lahendatud ning sundtäitmisele pööratud nõudeid hakatakse süsteemi vahendusel edastama juba sel kuul.

Politsei- ja piirivalveameti peadirektori asetäitja korrakaitsepolitsei alal Tarmo Miilits soovitas kõigil, kel rahatrahv siiani tasumata, kasutada praegust aega ära, et seda kiirelt teha.

Äripäeval ei õnnestunud teada saada, kes täpselt IT-probleemi eest vastutab ja kas osa teenusest osteti ka sisse.

Üks küsimus: Kas justiitsministeerium on probleemist teadlik ja mida on ette võetud olukorra lahendamiseks?

Marko Aavik, justiitsministeeriumi asekantsler, kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja eestseisuse liige

Justiitsministeerium on probleemist teadlik ning siseministeeriumiga sel teemal ka rääkinud. Siseministeerium on meile kinnitanud, et probleem lahendatakse ning trahvid välja nõudmata ei jää.

tasub teada

*Trahvi täitmisele pööramiseks on aega üks aasta. Selle aja jooksul peab kohtutäitur inimesele täitmisteate kätte toimetama.*Seejärel on kohtutäituril väärtegude puhul raha kättesaamiseks aega 4 aastat alates karistuse jõustumisest.

Hetkel kuum