Sirje Rank • 7. september 2010 kell 9:14

Barroso pakub välja Euroopa Liidu uued võlakirjad

Täna europarlamendis oma esimese "olukorrast liidus" kõne pidanud Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso ütles, et pakub ELi suurprojektide rahastamiseks välja uut tüüpi võlakirjad, mis antakse välja kahasse Euroopa Investeerimispangaga.

"Euroopa suured infrastruktuuri projektid vajavad uusi rahastamisallikaid. Teen ettepaneku võtta koos Euroopa Investeerimispangaga kasutusele Euroopa Liidu projektide võlakirjad," ütles Barroso Strasbourgis, kus ta andis parlamendiliikmetele ülevaate alanud tööaasta plaanidest.

Barroso rõhutas, et Euroopa Liidu raha tuleb investeerida eelkõige sinna, kus see enim väärtust loob ja majanduskasvule kaasa aitab. "Kvaliteet, mitte kvantiteet, peab olema määrav," ütles ta, avades debati Euroopa Liidu eelarve uue struktuuri üle.

Rahaliidu kõrvale vajab Euroopa toimivat majandusliitu, rõhutas Barroso. See tähendab majanduspoliitika tihedamat koordineerimist ja tugevamat järelevalvet eelarvedistsipliini üle – konkreetsed ettepanekud paneb komisjon lauale veel selle kuu lõpus.

Finantsturgude uued regulatsioonid tahab komisjon paika saada 2011. aasta lõpuks. Äsja sündis poliitiline kokkulepe finantsjärelevalve tõhustamiseks, järge ootavad derivatiivid, reitinguagentuurid, katteta lühikeseks müügi keelustamine, boonused jms. "Peame ära hoidma selle, et kiired kasumid muutuksid tulevikus suurteks kahjumiteks," ütles Barroso.

Stabiilse majanduskasvu kindlustamisel rõhutas Barroso Euroopa ühisturu tähtsust. "See on Euroopa suurim vara," ütles ta, olles samas sunnitud nentima, et praegu kaupleb üle riigipiiride vaid 8% Euroopa väikestest ja keskmise suurusega ettevõtetest.

Oktoobris esitab Euroopa Komisjon uue eelnõu ühisturu parema toimimise tagamiseks ning sarnased plaanid on ka Euroopa ühise energiaturu edendamiseks.

Stabiilse majanduskasvu kindlustamiseks ärgitas Barroso kiirendama struktuurseid reforme ning lubas komisjoni poolt jätkata bürokraatiavõsa harvendamist, mis peaks väike- ja keskmise suurusega ettevõtete elu kergemaks tegema.

Hetkel kuum