Katariina Krjutškova • 9. september 2010 kell 8:59

"Eestis ei koolitata vajaminevat tööjõudu"

Majandusekspert Heido Vitsuri  hinnangul on Eesti üheks suuremaks komistuskiviks see, et haridussüsteem ei koolita välja tööjõudu, keda ettevõtja tegelikult vajab. 

"Tuleb minna ja koputada riikide ustele, mis on täna innovatsioonipõhised. Selles osas tuleks eeskuju võtta Leedu käitumisest," märkis ta. Kubo rõhutas, et oluline pole mitte kriisiga hakkama saada, vaid uus alus laduda. Seda on võimalik teha vaid välisinvesteeringute toel, lisas ta.

Kubo rõhutas, et praegune investeeringute tase ei luba Eestil kõrgemale tõusta, kuigi Arengufondi ennustuste järgi kerkib Eesti konkurentsiedetabelis 31. kohale ehk Iirimaaga võrdseks. Täna selgus, et Eesti on maailma majandusfoorumi globaalse konkurentsivõime uuringus riikide seas 33. kohal.

Konkurentsivõime tugevdamiseks soovitasid nii Kitty Kubo kui Arengufondi majandusekspert Heido Vitsur teha muudatusi haridussüsteemis. Vitsuri sõnul on Eestis takistuseks vähene matemaatikahuvi, mistõttu tuleks matemaatika eksam muuta kohustuslikuks. Tema kinnitusel on see üks haridussüsteemi tegemata jätmisi, mis ei lase investeeringutel Eestisse tulla.

"Paljud IT õppijad langevad poolte õpingute pealt koolis välja. Kust see edu peaks siis tulema," küsis Kitty Kubo.

Vitsuri hinnangul on Eesti üks suurimaid komistuskivisid, et haridussüsteem ei koolita välja tööjõudu, keda ettevõtja vajab. Samas on kõrgharitud inimesi Eestis palju. "Siin valitseb väga suur vastuolu ja see näitab, et haridusega on midagi põhimõttelist lahti," sõnas Vitsur. Teadlaste ja inseneride kättesaadavuselt on Eesti maailmas 58. kohal.

Hetkel kuum