Indrek Kald • 9. september 2010 kell 6:17

Ilves: raudtee ulatugu Poola läänepiirist Läänemereni

Raudtee Euroopa rööpmelaiusel peab ulatuma Poola läänepiirist Läänemereni, ütles president Toomas Hendrik Ilves kohtumisel Poola liidriga.

"See võtab meilt tupiktee staatuse, kuhu ei pääse või kust edasi ei pääse," lisas ta eilse kohtumise järel.

President Ilves keskendus kahepoolsetel kohtumistel Poola riigipea Bronislaw Komorowski ja Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga Balti riikide transpordiühenduste probleemidele.

Eesti riigipea märkis, et tänased ühenduskoridorid, mis läbivad kolme Balti riiki ja Poolat on jäänud Külma sõja aegse Euroopa tasemele. "See ei ole sobiv kaasaegsesse Euroopasse, kus me täna räägime arenenud, integreeritud ja konkurentsivõimelisest Euroopa Liidust," lisas ta.

Ilves pidas oluliseks Balti riike ja Poolat puudutavatele transpordiühendustele parimaid lahendusi otsides nelja maa valitsuste väga tihedat koostööd.

"Ühtlasi on toppama jäänud Via Baltica. Ootan kõikidelt riikidelt sellele projektile pühendumist ja sellega edasi liikumist. Via Balticast rääkides ei räägi me ju ainult füüsilistest transpordivõimalustest, vaid palju enamast," lisas Eesti riigipea.

"Meie kõigi huvi olgu siin võrdne ja üksteist toetav, kus pole kohta igaühe kitsaste soovide rõhutamisele," sõnas Ilves. "Euroopa Liidu võimaluste asjaliku kasutamise kõrval on meie teine toetuspunkt just omavaheline tihe ja koordineeritud koostöö," märkis ta.

President Ilves tunnustas Poolat, kes on väärtustanud tihedat Kesk-Euroopa koostööd, sh Visegradi grupi ja piirkonna teiste riikidega. "Nendega, kellega koos astusime Euroopa Liitu ja nendega, kes tulevikus tõenäoliselt selle liikmeks püüdlevad nagu näiteks Ukraina. See koostöö aitab muuta Euroopa Liitu dünaamilisemaks," kinnitas ta.

"Poola, üks Euroopa Liidu suurriik, on meie kindel liitlane," lisas Ilves.

Eesti riigipea arutas ka kahepoolsel kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga, kuidas jõuda olukorrani, et Portugalist lõunas kuni Eestini põhjas oleksime kõik ühel moel ühendatud Euroopa südamega.

"Eesti on üks kõige enam poliitiliselt integreeritud Euroopa Liidu riike, kuid mitte veel majanduslikult. Vajame nii ühenduse tuge kui ka piirkondlikku koostööd nii transpordi kui energeetika ühendusteede rajamiseks ülejäänud Euroopa Liiduga," toonitas Ilves.

Hetkel kuum