ÄP fototoimetus • 15. september 2010 kell 21:00

Lepik: 'osta ja unusta' praegu ei tööta

Äripäeva Kuumal Toolil istus TI EfTEN Varahalduse juht Kristjan Lepik.

Kuidas ennustate maailmaturgude käitumist aasta jooksul?

Maailma finantsturud on viimase 1,5 aastaga tubli taastumise teinud, tõsi - 2010. aasta on seni suuresti paigalseis olnud. Meie arvamus on, et riiklike toetusmeetmete vähenemine toob 6-12 kuu jooksul ka turgudele riske ning seetõttu oleme praegu üsna konservatiivselt positsioneeritud. Raske täpselt prognoosida seisu, kus oleme 15. septembril 2011. aastal, kuid peame tõenäoliseks, et vahepeal näeme maailma turgudel ka päris tuntavat korrektsiooni. Lähemaks 2-3 aastaks on arvamus, et turgudel on nina kergelt ülespoole, kuid liikumised on väga heitlikud ja kõikumiste ulatus kõrge - seega päris "osta ja unusta" strateegia ei toimi kõige paremini, tuleb paindlikult läheneda.

Kas Eesti ettevõtete aktsiate ostmine praegu oleks mõttekas tegevus?

Paari aasta lõikes on küll. Kuid tuleb arvestada sellega, et 6-12 kuu lõikes sõltub Eesti turg nüüd peamiselt globaalsete turgude liikumisest. Kui tuleb maailmas majanduse jahtumine, jõuab see ka Eesti turule. Seega üks võimalik lähenemine on selline - alustada vaikselt ostmist ning jätta ostujõudu ka alles, kui hinnad tulevad allapoole, siis lisada. Praegu peame keskmisest atraktiivsemaks Tallinnas - Premia Foodsi, Tallinna Vett, Tallinna Kaubamaja.

Ka pensionifondi on mõtet raha paigutada, kui kõik langeb?

Aga just siis tulebki osta! Mulle väga meeldis Warren Buffetti ütlus aastal 2002, kui ta kommenteeris aktsiahindade langust: "Mis te pahandate? Hinnad lähevad ju madalamaks ja see loob häid ostuvõimalusi". Kuldsed sõnad ja üritame meie ka just selliseid võimalusi ostmiseks kasutada.

Miks peaks järgmise kümne aasta kokkuvõttes aktsiad olema üleüldse mõistlik varaklass, kus olla? Kui suureks hindate tõenäosust, et järgnev aastakümme on aktsiainvesteeringute jaoks "kaotatud aastakümme"?

Eks "kaotatud aastakümme" on suuresti olnud viimane kümnend maailma börsidel, mõnel riigil on küll ka paremini läinud, kuid Lääneriikide suured aktsiaturud on keskmisena suuresti nulltootlusega. Kui nüüd ajalugu vaadata, siis just halbade aegade järel on kõige paremad investeerimisvõimalused, kuid massid käituvad sageli vastupidiselt - osta tahetakse siis, kui uudised on head (ja hinnad kõrged) ja kui sentiment halvem (hinnad odavad), siis osta tahetakse vähem. Ma arvan, et kümne aasta lõikes on aktsiad kõige parem varaklass, kuid lähemad aastad tõenäoliselt maailma turgudel heitlikud - maailma majanduse taastumine kriisi järel võtab aega, on vaja uueks kasvuks kvaliteetne vundament luua ning minu arvamus on, et kuna buum oli nii ulatuslik, siis oleme ka selle uue vundamendi ladumisega alles poole peal.

Mis sai W-kujulisest majanduse taastumisest, millest Te kogu aeg rääkinud olete?

Üks analüütik kommenteeris päris tabavalt - ei olegi W teemaks, vaid pigem U, mille põhja on riigid oma sekkumisega sakiliseks teinud. Ma seda küll ei usu, et jõutaks 2009. aasta põhjade lähedusse, kuid korrektsiooniks näen lähema aasta jooksul riski küll. Riiklikud stiimulid on maailma majanduses praegu oma mõjudega ära vajumas ning see toob tõenäoliselt maailma majandusele jahedamaid aegu.

Riikide/regioonide kaupa - Skandinaavia on keskmisest huvitavam, Saksamaa ka. Hiina on praegu minu jaoks väga kõrge riskiga, hoiaks eemale.

Milline on Eesti majanduse potentsiaal kolme aasta jooksul?

Ma arvan, et Eesti on olnud makroökonoomiliselt väga tubli. Ajal, mil kõik teised riigid stimuleerisid ja majandust turgutasid (ehk eelarved olid sügavas miinuses), tegi Eesti 2009. aastal palju vastikuid otsuseid ja hoidis eelarve tasakaalus. See tähendab, et me oleme kriisi raviga hakanud tegelema palju varem kui teised riigid. Eks meil on ka osa ravi veel ees, kuid paljud riigid ei ole õieti sellega veel alustanudki. Lääneriikide agressiivne majanduse toetamine on paljuski probleemi lükkamine tulevikku. Nii et Eesti majandusel läheb maailma keskmisega võrreldes lähiaastatel veidi paremini. Kuid tänases keskkonnas sõltume sellest maailma keskmisest väga tugevalt ning ma arvan, et maailma majanduskasv on lähiaastatel jahedam, kui keskmine analüütik seda ootab. Vastikuid otsuseid peavad ka teised riigid tegema hakkama.

Kuidas teenisite oma esimese miljoni?

Kõik peavad kusagilt alustama - seeme sai loodud juba sellega, et kooli ajal väikseid äriprojekte põlve otsas tehtud, üks suvi tegin rannakohviku Salmistu randa, järgmine noortehosteli Pärnusse. Aga vastus - ikka aktsiaturud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum