Silvia Kruusmaa • 20. september 2010 kell 8:24

Euro teavitusklippide tegemine võttis aega 150 päeva

Pühapäeval õhtul esitlesid Euroopa Keskpank ja Eesti Pank nelja teavitusklippi, mis tutvustavad Eesti inimestele euro pangatähti ja nende turvaelemente.

Kokku valmis rahatähtede kohta neli teavitusklippi. Euroopa Keskpanga tellitud teavitusklipid valmistas reklaamiagentuur Tank. Klippide jaoks filmimise viis läbi Catapult ja eriefekte tegi Eesti firma FrostFX. Klippide taustaks oleva originaalmuusika autor on Eesti helilooja Ülo Krigul.

Teavitusklippide valmistamine nõudis kokku ligi 150 inimtööpäeva. Tootmise põhimeeskond koosnes 13 inimesest ja kokku lõi klippide tegemisel kaasa 130 inimest. Sellisel tasemel ja mahus eriefekte pole varem Eestis toodetud, varasemalt on samalaadne sisse ostetud naaberriikidest, teatas Eesti Pank.

Teavitusklippe näeb Euroveebis. Alates novembrist hakkavad klippe näitama Eesti suuremad telekanalid, Eesti Rahvusringhäälingu eetris näeb neid juba varem. Klipid on toodetud eesti, vene ja inglise keeles.

Euro pangatähtede kampaania keskne sümbol on mütoloogiline printsess Europe, kes astub ajaloost tänapäeva ja keda kehastab Claudia Meriküla. Europe oli kreeka mütoloogias Foiniikia printsess, kelle Kreeka jumal Zeus härjaks kehastatuna võrgutas ning enda seljas Kreeta saarele viis ja Kreeta kuningannaks kuulutas. Vanakreeka geograafid võtsid Euroopa kasutusele kohanimena ja nii sai Europe järgi nime terve maailmajagu. Tänapäeval sümboliseerib Europe Euroopa Liitu.

Euro sularaha teavituskampaania põhilised infokanalid on televisioon ja trükimeedia. Televisioonis saab näha kõnealuseid klippe ja trükimeedias tutvustatakse täpsemalt nii sularaha välimust kui ka euro rahatähtede turvaelemente. Kõik sularahaga seotud reklaamid tunneb ära sarnase välimuse ja printsess Europe kuju järgi. Meediakampaania elluviimise eest Eestis vastutab Eesti Pank.

Peale laiemale avalikkusele mõeldud trükiste on olemas mõned kitsamatele sihtrühmadele mõeldud tooted, näiteks professionaalsetele sularahakäitlejatele mõeldud infomaterjalid ning audiotutvustus nägemispuudega inimestele.

Eesti on esimene eurole üleminev riik pärast 2002. aastat, kus sularaha tutvustamiseks kasutatakse televisioonis näidatavaid teavitusklippe.

Eesti võtab Euroopa ühisraha euro kasutusele 1. jaanuaril 2011.

Hetkel kuum