Sirje Rank • 20. september 2010 kell 11:44

Trichet: 2011. aasta 1. jaanuarist saab Eestile ajaloo teetähis

2011. aasta 1. jaanuarist saab Eestile ajaloo teetähis, ütles Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet täna Estonia kontserdisaalis toimunud eurokonverentsil.

„See märgib majandusliku ja rahapoliitilise lõimumise pikka ning keerulist protsessi, mis on võimaldanud Eestil ühineda euroalaga,“ ütles Trichet. „Eesti on arenenud dünaamiliseks majanduseks ja pälvinud tunnustuse oma usaldusväärse eelarvepoliitika ja majandusliku vabaduse eest ning suutlikkuse eest välja töötada ja kohandada uusi tehnoloogiaid,“ jätkas ta.

Trichet sõnul oleks teistelgi riikidel Eesti kogemusest õppida. „Eesti kogemus võib aidata mõnel euroala riigil toime tulla suure kohandumisvajadusega,“ ütles Trichet. „Lisaks võib see innustada nii Eestit kui ka praeguseid ja tulevasi euroala riike toetama majandus- ja rahaliidu jätkusuutlikku toimimist ka edaspidi.“

Trichet toonitas, et Eesti kogemus näitab, kui oluline on säilitada usaldusväärset eelarvepoliitikat. „Ka erandlikel aegadel on Eesti näidanud oma kindlat pühendumist usaldusväärse eelarvepoliitika hoidmisele,“ ütles Trichet. „See on aidanud  oluliselt kaasa Eesti püüdlustele ühineda euroalaga,“ jätkas ta.

Teiseks näitab Eesti kogemus Trichet sõnul, kui tähtis on majanduse tasakaalustamatuse tõhus ennetamine ja vajadusel selle otsustav korrigeerimine. Trichet möönis, et Eesti kiire majanduskasv ei olnud alati kõige jätkusuutlikumal alusel, mis tegi Eestist majanduskriisis Läti järel teise kriisist kõige enam mõjutatud Euroopa Liidu riigi. „Tagantjärele on selge, et Eesti üldine poliitikakurss oleks pidanud olema rangem,“ ütles Trichet. „Eesti majandus ja Eesti elanikud reageerisid uuele majanduskeskkonnale aga suhteliselt kiiresti ja tõestasid oma erakordset kohanemisvõimet,“ ütles Trichet. „See annab tunnistust Eesti majanduse paindlikkusest.“

Majanduslangus Eestis näib olevat lõppevat, kuid see pole põhjus saavutatuga rahulduda, ütles Trichet, ergutades Eestist jätkama siseressursside ümberjaotamist ekspordile suunatud sektoritesse, paindlikku palgapoliitikat ning inflatsiooni ohjama..

„Põhjalik ja vastutustundlik suhtumine lähenemiskriteeriumite jätkusuutlikku täitmisse on kõigi praeguste ja tulevaste euroala riikide huvides,“ ütles Trichet. „Selleks, et euro oleks edukas, peavad kõik euroala riigid võtma neile pandud kohustusi tõsiselt. See käib käsikäes oluliste eelistega, mida euroala liikmeks olemine pakub,“ toonitas Trichet.

"Meil on hea meel tervitada Eestit euroala liikmena," ütles Trichet. Tere tulemast, Eesti," lõpetas ta oma kõne. 

Hetkel kuum