21. september 2010 kell 3:57

Kalm: poliitikud müügitööd tegema

EMT juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul on leedukate edu taga investeeringute ligitõmbamisel heal tasemel müügitöö ja lobioskused, mida Eestil napib.

IBM Leedus näitab, et investeerimistsaar võib lüüa Balti naabreid – edastas maailma suuremaid äriuudiste agentuure Bloomberg ja märkis, et Leedu hakkab välisinvesteeringute meelitamisel Eestit üle mängima.

Eestis napib müügi- ja lobioskusi

EMT juhatuse esimeest Valdo Kalmu leedukate edu ei üllata, kuna selle taga on heal tasemel müügitöö ja lobioskused. “Me oleme väga head insenerid ja eksport on liikumas kasvu suunas, kuid meil on puudu müügi- ja lobioskused,” nentis Kalm.

Riskiinvestor Allan Martinsoni sõnul viljelevad praegune Leedu peaminister ja tema tiim erinevalt Eestist üsna palju seda poliitikat, et tõmmata ligi suuri välisfirmasid, kes asutaksid oma tütred või siis osakonnad Leetu.

Eesti seevastu on tihti tõmmanud ligi investeeringuid uutesse ettevõtmistesse, näiteks Skype ja Playtech. “See on parem tee kui näiteks see, et mingi suur pank loob väikesesse riiki oma IT-osakonna,” lisas Martinson.

Eestis võib puudu jääda heast tööjõust

Kaubandus-tööstuskoja peadirektori Siim Raie meelest ei tasu Leetu voolavate investeeringute peale ärevusse sattuda, sest võib-olla just tööjõu pakkumise poolest ei olegi meil võimalik samade investeeringutega võistelda.

Võrreldes Eestiga on Allan Martinsoni arvates Leedus vaba tööjõudu oluliselt rohkem. "IT-valdkonnas on isegi ühel suurel välisettevõttel, kes tahab näiteks 100 või 300 inimest tööle võtta, Eestisse sama hästi kui võimatu tütarettevõtet luua,” ütles Martinson.

Mida peaks Eesti edasi tegema? Arengufond on öelnud, et on vaja välisinvesteeringute tsaari. Majandusminister Juhan Partsi sõnul on see lihtsalt moodne lause ja tegelikult peavad kõik olema tsaarid. Tema sõnul käib Eesti välisinvesteeringute informatsioon, poliitilise huvi ja valmisoleku näitamine kõigi – vabariigi presidendi, valitsuse liikmete, majandusministri ja välisministri ülesannete hulka.

“Kui Leedu peaministrit nimetatakse välisinvesteeringute tsaariks, siis julgen väita, et ka meie peaminister on välisinvesteeringute tsaar,” arutles Parts.

Kalmu meelest võiksid Eesti ettevõtjad ka ise koonduda. Näiteks toob ta välja telekommunikatsiooni ja IT-ettevõtete liidu, kes on ekspordi tegevuste suhtes pannud seljad kokku ja pakuvad ka välisturgudel üksteisele tööd.

Lisaks tuleb Eesti olukorra parandamiseks Kalmu meelest riigi tasandil hakata kiiremas korras Eestit müüma. “Väga palju on võimalik ära teha välissaatkondade kaudu, panna need tõsiselt majandusega tegelema ja Eestit müüma. Loomulikult tuleb kõik meie tipp-poliitikud panna sõna otseses mõttes müügitööd tegema,”

lisas Kalm.

Juhan Partsi sõnul pole tõsise välisinvesteeringu puhul investori vajadus kohtuda riigi peaministri või presidendiga nii kaalukas, kuivõrd professionaalne järjepidev töö ühe konkreetse huvi või vajadusega. “Keegi ei investeeri ilusate silmade või riigijuhi rätsepaülikonna pärast – see on naiivsus,” lisas Parts.

Autor: Birjo Must, Indrek Kald

Hetkel kuum