Silvia Kruusmaa • 23. september 2010 kell 17:28

Rimsevics: Läti vajab ambitsiooni euro saamiseks 2014. aastal

Läti vajab strateegilist mõtteviisi ja piisavalt ambitsiooni, et vähendada oma eelarvedefitsiiti sel määral, et oleks võimalik minna 2014. aastal eurole üle, ütles riigi keskpanga juht Ilmars Rimsevics.

„See pole kerge ülesanne, kuid see on realistlik,“ ütles Rimsevics täna Riias Baltic Economic Forumil.

Läti pöördus 2008. aastal Euroopa Liidu ja IMFi poole, et saada 7,5 miljardi eurone laen pärast seda, kui riigi suuruselt teine pank vajas riigi abi, vahendas Bloomberg.

Läti kokkuhoiumeetmed tõid 2009.-2010. aastal säästu umbes 14% riigi SKPst, kuid riik vajab veel 400 miljonit latti (755,3 miljonit dollarit) 2011. aasta eelarves, et saada jagu eelarvedefitsiidist, ütles keskpanga juht.

„Mittejätkusuutlik avaliku sektori finantsseis takistab oluliselt laenamisaktiivsust, investeeringuid, majandusaktiivsust, uute töökohtade loomist ja riigivõla vähendamist. Kuigi Läti majanduslik ja finantsolukord on märgatavalt paranenud pärast kriisi puhkemist, ei ole me veel raskusi ületanud,“ sõnas Rimsevics.

Läti majandus on taas ellu ärkamas pärast 18%list SKP langust eelmisel aastal. IMFi ja ELi prognoosi järgi kahaneb Läti SKP tänavu 3,5%.

Hetkel kuum