Indrek Kald • 23. september 2010 kell 5:18

Stenbocki maja ees täna ametiühingute välkpikett

Ametiühingute keskliit kutsub valitsust üles mitte menetlema sotsiaalministeeriumi koostatud tööturuteenuste ja –toetuste seaduse ja töötuskindlustuse seaduse muutmise seadust

Selle sõnumi edastamiseks kogunevad ametiühingute esindajad ja toetajad täna hommikul vahetult enne valitsuse istungit kell 9.30 Toompeale Stenbocki maja ette välkpiketile.

Eelnõu suurendab töötajate maksukoormust ning on koostatud sotsiaalpartnerluse põhimõtteid rikkudes, teatasid ametiühingud eile õhtul.

Valitsuse istungi päevakorda lülitatud eelnõu näeb ette töötute täiend- ja ümberõppe rahastamise töötuskindlustusmaksetest, kuigi 2008 aprillis sõlmitud kolmepoolses kokkuleppes kinnitas valitsus, et tööturukoolituse raha eraldatakse riigieelarvest.

Ametiühingujuhi Harri Taliga sõnul peaks töötuse vähendamine olema iga oma rahvast lugupidava valitsuse esmane prioriteet, pealegi suurendab töötajate arvu kasv riigi maksutulusid ja vähendab sotsiaalkulusid.

"On enesestmõistetav, et riik peab selleks raha leidma enda üldistest tuludest, ning ametiühingute keskliit on teinud ka konkreetsed ettepanekud raha võimalike allikate kohta. Sellele vaatamata kirjutas sotsiaalministeerium eelnõusse oma nägemuse, mille elluviimine süvendaks veel juba niigi suurt sotsiaalset ebavõrdsust," selgitas ta.

Keskliidu esimehe sõnul ei ole sotsiaalministeerium eelnõud sotsiaalpartneritele saatnud ning lubamatu on kabinetivaikuses otsustada küsimusi, mis otseselt puudutavad sadu tuhandeid töötajaid.

"Professionaalne valitsus avaks eelnõu enne selle kinnitamist aruteluks sotsiaalpartneritele, ekspertidele ja huvigruppidele ning püüaks leida lahendusi, mis rahuldavad osapooli. Meie valitsus nii käituda ei oska või ei julge ning kahjuks jääb valitsuse kodulehel propageeritav kaasamise hea tava ikka ja jälle ainult tühjaks sõnakõlksuks," rääkis Taliga.

Hetkel kuum