Sirje Rank • 26. september 2010 kell 6:21

„Punane Ed“ Briti Tööpartei liidriks

Ülitihedas rebimises kahe venna vahel valiti nädalavahetusel Briti Tööpartei uueks liidriks Ed Miliband, kelle Briti meedia on ristinud „Punaseks Ed’iks“.

Õhkõrna enamuse – 50,65% häältest – saavutas Ed Miliband tänu Briti kolme suurima ametiühingu tugevale toetusele. Samuti tänu keerukale valimissüsteemile, mis andis talle võidu neljandas voorus, kui arvesse olid võetud ka n.ö järgmised eelistused esmase eelistuse järel. David Milibandi, endist Briti välisministrit Gordon Browni valitsuses, toetas 49,35%.

Oma hüüdnime pälvis Ed enam tsentrisse kalduva venna ees selgelt vasakpoolsema kampaaniaga. Konkreetsete detailide poolest on see siiski olnud sedavõrd ebamäärane, et sundis ajalehte Financial Times nentima, et selget visiooni Tööpartei kursi kohta lähiaastatel on alles raske välja lugeda.

Valimiskampaanias vastandas Ed Miliband end mitmetele Tony Blairi Uue Tööpartei valikutele, kutsudes üles tegema selget lõppu vabaturu ja USA-meelsele poliitikale, võitma tagasi partei traditsiooniliste valijate toetus ning leidma taas ühine keele ametiühingutega. Kesksemaid lubadusi oli miinimumpalga tõstmine ja tulupiiri alandamine, millest rakenduvad kõrgeimad tulumaksumäärad.

Ed Milibandist saab kevadel valimised kaotanud ekspeaminister Gordon Browni mantlipärija Tööpartei eesotsas. Aastaid töötas Ed Miliband Browni majandusnõunikuna ning lõpuks energiaministrina, vend David Miliband kuulus Blairi ja Uue Tööpartei liini toetajate hulka. Ed Miliband oli ka Tööpartei viimase valimisprogrammi peaautoreid.

Tööparte liikmete esmane valik kuulus David Milibandile, kes sai 38% häältest Ed Milbandi 34% kõrval. Kui aga loeti kokku ka teised eelistused esimese eelistuse järel, ületas Ed Miliband napilt 50% häälte piiri. Eelkõige tänu ametiühingutele. Tööpartei parlamendisaadikud eelistasid kahest vennast Davidit.

„Ed Miliband ei olnud oma parlamendisaadikute valik, ta ei olnud Tööpartei liikmete valik, vaid toodi võimule ametiühingute häältega,“ ütles Briti Konservatiivide partei juhatuse esinaine paruness Warsi e-maili teel tehtud avalduses. „Kardan, et see on Tööpartei jaoks suur samm tagasi.“

Ka avalik arvamus eelistas David Milibandi, kuna Ed Miliband on vennaga võrreldes riigis suhteliselt vähe tuntud.

Ed Milibandi üks lähemaid ülesandeid on panna kokku strateegia peaminister David Cameroni koalitsioonivalitsuse ulatusliku kärpekava suhtes, mille valitsus on plaaninud avalikustada 20. oktoobril.

Mis saab edasi – kas partei võtab selgema kursi vasakule – jääb näha. „Ed positsioneeris end üsna kavalat (vasakule), kuid jäi alati õigetel hetkedel püüdlikult ebamääraseks,“ kommenteeris ajalehele Wall Street Journal professor Steven Fielding Nottinghami ülikoolist. „Kõik läheb vanaviisi edasi, kuid sõna „uus“ ilmselt kaob Tööpartei nimetuse eest,“ arvas Fielding.

 

Hetkel kuum