Sirje Rank • 28. september 2010 kell 9:08

Soome majandus ei küüni kriisieelse kasvutemponi

Soome majandus kasvab eelolevatel aastatel ülemaailmse finantskriisi eelse ajaga võrreldes aeglasemas tempos, mis ei võimalda Soome valitsusel riigieelarvet 2012. aastaks tasakaalu saada, prognoosib Soome keskpank.

„Majanduse toibumine pole kuigi jõuline,“ ütles Soome kekspanga juht Erkki Liikanen. „Enne kriisieelne kasvutrajektoor ei taastu, kui pole rakendatud strukturaalseid meetmeid tööjõupakkumise suurendamiseks ja tootlikkuse tõstmiseks,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Tänavu kasvab Soome SKP keskpanga värske prognoosi järgi 2,6% (märtsis prognoosis pank kasvu 1,6%). Tuleval aastal kiireneb kasv 3%-le märtsis prognoositud 1,8% asemel, kuid 2012. aastal võtab kasvutempo taas hoogu maha . panga prognoos on SKP 2,5%ne kasv.

Finantskriisi eelsel kolmel aastal kasvas Soome majandus aastas keskmiselt 4% tempos. Läinud aastal kahanes Soome SKP 8%. 2008. aasta SKP tasemele jõuab Soome keskpanga prognoosi järgi kõige varem 2012. aastal.

Majandus ei toibu piisavalt kiiresti, et Soome eelarve 2012. aastaks tasakaalu saaks, prognoosib keskpank. Tänavu on Soome eelarvedefitsiit 3,2% SKPst. Tuleval aastal alaneb defitsiit 2,4%le ja järgneval aastal 2,3%le.

„Vajadus viia avaliku sektori kulutused vastavusse tuludega on suurem kui majanduslanguse eel,“ ütles Liikanen. „Elanikkonna vananemisest tingitud kulude kasv seab eelarve kasvava surve alla.“

Soomet aitasid kriisis Euroopa Keskpanga ülimadalad intressimäärad, mis jõudsid majandusse eluasemelaenude intresside alanemise kaudu. Umbes 60% soomlastest omab oma eluaset ning enam kui 90% kodulaenu võtnutest pole oma laenuintresse fikseerinud.

„Euroopa Keskpanga rahapoliitika on kasvu toetanud ning praegused intressimäärad on sobivad,“ ütles Liikanen.

Hetkel kuum