Sirje Rank • 7. oktoober 2010 kell 5:58

Hiina tõrjub Euroopa survet ja kriitikat

Hiina peaminister Wen Jiabao on Euroopas visiidil, et hajutada hirme Hiina kasvava majandusjõu ees ja hoida Euroopa turg Hiina firmadele lahti.

Nädalavahetusel Ateenast alanud visiit tipnes eile ELi ja Hiina tippkohtumisega Brüsselis. Arutati kaubandussuhteid ja Hiina valuutapoliitikat, mis rahandusvolinik Olli Rehni sõnul riskib ohtu seada Euroopa majanduse toibumise.

"Euroopa ei peaks liituma kooriga, mis survestab Hiinat jüaani kiiremini tugevneda laskma," jäi Wen Jiabao Hiina senisele kursile kindlaks.

Ettevõtjad kaebavad

Nimekirja oma muredest läkitas tippkohtumisele ka 20 miljonit Euroopa ettevõtet esindav ettevõtlusorganisatsioon BusinessEurope.

Selles mainitakse Euroopa firmade ebavõrdset kohtlemist Hiina riigihangetel, samal ajal kui Hiina ettevõtted Euroopas lepinguid võidavad, ja takistusi Hiinasse investeerimisel.

"Äriliidrid tunnevad järjest enam muret Hiina ärikliima halvenemise pärast välismaiste ettevõtete suhtes," kirjutas organisatsiooni juht Philippe de Buck ELi liidritele.

Pinged kasvavad ka riiklike toetuste pärast, mis annavad Hiina firmadele Euroopa turul ebaausa eelise. Eile kirjutas Wall Street Journal Hiina telekommunikatsioonisektori firmadest Huawei ja ZTE, mis on väidetavalt selliste toetuste abil Euroopas kiiresti turuosa võitmas.

Esimesed kaebused Hiina riigiabi turgu moonutavast mõjust, mis võivad viia trahvitollideni, on Euroopa Komisjonil juba uurimise all. Riigihangetele pääsu tagamiseks võib EL aga sisse viia vastastikuse nõude, ütles kaubandusvolinik Karel De Gucht.

Eile tippkohtumist avades ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso, et ELi ja Hiina kaubandussuhted on olulised kogu maailmamajandusele. EL on Hiinale suurim eksporditurg ja Hiina Euroopale peamine impordimaa.

Ekspordi tähtsus tõusul

Järjest enam sõltub Euroopa aga ka ekspordist Hiinasse. "Kriisi ajal on Euroopa eksport teistesse riikidesse vähenenud, kuid Hiinasse märkimisväärselt kasvanud," ütles Wen Jiabao. "Võib jääda mulje, et Euroopa ja Hiina vahel on konkurents, kuid tegelikult on konkurentsist enam koostööd," vahendas AFP.

Viimast näitas Hiina abikäe ulatamisega hädas Kreekale, lubades osta Kreeka võlakirju ja investeerida viis miljardit dollarit. Eurole on see oluline toetus.

Žest ei kõnele siiski altruismist – Hiina on huvitatud stabiilsest eksporditurust. Lisaks tahab Hiina turumajandusega riigi staatust – see vähendaks võimalusi riiki trahvitollidega karistada. Kreekast saab aga Hiinale sillapea kaubandussuhete arendamiseks Lõuna-Euroopaga. Hiina firmade kohalolu kasvab kogu Euroopas.

Tasub teada

* IMFi prognoosi järgi kasvab Hiina SKP tänavu 10,5% ja euroala SKP 1,7%.* ELi eksport Hiinasse kasvas Eurostati andmeil esimesel poolaastal 53 miljardile eurole (mullu samal ajal 35 miljardit) ja import 125 miljardile eurole (mullu 103 miljardit).* Hiina arvele langes 8,5% ELi ekspordist (sellest poole eksport Saksamaalt) ja 17,8% impordist.* Iirimaa ja Soome erandiga oli kõigi ELi riikide kaubandusbilanss Hiinaga esimesel poolaastal miinuses. Eesti eksportis 34 miljoni euro väärtuses ja importis 129 miljoni euro väärtuses.

Hetkel kuum