Sirje Rank • 15. oktoober 2010 kell 8:57

Prantsuse politsei asus murdma kütuseblokaadi

Prantsusmaa valitsus saatis täna politseijõud vabastama juurdepääsuteid kütusedepoodele üle riigi, et rafineerimistehaste ja sadamatööliste streik kavandatavate pensionireformide vastu ei tekitaks Prantsusmaal kütusepõuda.

"Valitsus saatis politsei," ütles ametiühingu CGT juht Charles Foulard. "Riik on otsustanud protesti maha suruda," vahendas tema sõnu agentuur Bloomberg.

Prantsusmaa rafineerimistehaste ja naftaterminalide töölised on jätkanud ametiühingute algatatud streiki riigis kavandatavate pensionireformide vastu. Samuti kütab proteste kohalik vaidlus Marseille' sadama ümberkorralduste üle. Sel nädalal transporti, koolide ning muude avaliku sektori asutuste tööd häirinud streik on praegu suures osas koondunud kütusesektorisse ja sadamatesse.

Ametiühingud lubavad korraldada uue streigi 19. oktoobril, mil Prantsusmaa parlamendi ülemkoda valmistub pensionireformi üle seisukohta võtma. Eelnõu järgi tõuseks minimaalne pensioniõiguslik iga 60 aastalt 62 aastale ning täispensioni saamise õigus jõuaks kätte 65. eluaasta asemel 67 aasta vanuselt. Septembri keskpaigast on ametiühingud protestiks korraldanud juba kolm avaliku sektori töötajate streiki.

"Valitsus peab tegelema probleemi põhjusega," ütles CGT peasekretär Bernard Thibault. "Me ei püüa tekitada kütusekriisi," lisas ta. Eesmärk on sundida valitsust eelnõu tagasi võtma. Samuti taunis Thibault ülemäärtase politseijõu kasutamist, mis ei aita ummikust edasi.

Kütusekriisi vältimiseks võtab valitsus kasutusele naftakompaniide reservid. Riiklik kütusevaru võimalik eriolukordade tarbeks jääb puutumata.

Streigi tõttu seisab kaheksa rafineerimistehast tosinast. Nafta import Marseille'i sadama kaudu on blokeeritud. Transpordiministri Dominique Bussereau sõnul on kütusetarbimine sel nädalal kasvanud 50%, kuna prantslased on kiirustanud tanklatesse varusid soetama. 

Hetkel kuum