Birjo Must • 7. november 2010 kell 21:00

Maksulaekumine võttis oktoobris suuna üles

Oktoobris laekus kohalikele omavalitsustele kokku 727 miljonit krooni tulumaksu.

Suurematest valdadest kasvas maksulaekumine kõige enam Rae vallas (22%), Tartu vallas (15%) ja Viimsi vallas (13%). Kõige kehvemas seisus olid Loksa ja Keila linn, kus makse laekus vastavalt 32% ja 23% vähem. Suurima omavalitsuse Tallinna linna tulumaksulaekumine kasvas oktoobris eelmise aastaga võrreldes 2%.

Rae vallavanem Veigo Gutmann põhjendas tulumaksu laekumise märkimisväärset kasvu sellega, et tõenäoliselt hakkab üldine majanduslik olukord paranema. "Kõige suurem roll on arvatavasti sellel, et meie valla töötuse määr jääb alla 5 protsendi ja maksumaksjate arv on suurem kui 2009. aasta oktoobris," selgitas Gutmann.

Kohalike omavalitsuste statistikast selgub, et Saue valla tulumaksu laekumine on oktoobris võrreldes mullusega kasvanud 8%. Vallavanem Andres Laisa kinnitusel on kasvu keeruline kommenteerida, kuna eelmise aasta novembris toimus müstiline tulumaksu laekumise kukkumine. "See ei olnud ainult meie valla eripära. Ma arvan, et seal tekkis mingisugune arvestusmetoodika viga," rääkis Laisk.

Kui nüüd see teoreetiline anomaalia kõrvale jätta, on 8% tõus matemaatiliselt seletatav, sest aasta alguses tuli juurde 120 elanikku ja tööpuudus on ka 2% vähenenud, lisas Laisk.

Keila linnavalitsuse finantsjuht Avo Reiska tunnistas, et 23% maksulaekumise vähenemine on veidi üllatav. "See on halb tulemus, kuid me ei ole selle põhjuseid analüüsinud," rääkis Reiska.

Reiska lisas, et töötus on vähenenud ja elanike arv kasvanud, kuid siiski on tulumaksu laekumine kahanenud.

Järgmise aasta eelarvet oktoobri tulemused Reiska sõnul ei mõjuta ja see jääb erandlikuks näiteks. "Ühe kuu tulemuste pealt ei ole põhjust järeldusi teha, tuleb ikkagi vaadata kogu aasta laekumisi ja võrrelda neid eelmise aastaga. Kui vaadata Keila linna maksulaekumisi terve 2010. aasta jooksul, siis pole sellist vähenemist varem ette tulnud," rääkis Reiska.

Järgmise aasta eelarve on tegelikest laekumistest kindlasti suurem ja 2011. aastal näeb Keila linn tulumaksu laekumiste kasvu võrreldes 2010. aastaga, lisas ta.

Gutmanni sõnul planeeritakse Rae valla järgmise aasta eelarvesse rohkem investeeringuid. "Tegevuskulud jäävad samaks, investeeringute osa eelarves kindlasti kasvab ja lisaks kuulub eelarvesse ka mõistlikul hulgal reserve," rääkis Gutmann.

Ka sellel aastal moodustasid Rae valla eelarve mahust üle 10% reservid, aastalõpu seisuga 14-15%. "Seda ju ei tea, millal jälle kusagilt raske aeg saabub," põhjendas Gutmann.

Uut eelarvet suurendab ka Saue vald, kuna vallavanema kinnitusel koostatakse järgmise aasta eelarve selle aasta tegeliku laekumise põhjal. "Eelarve tuleb järgmisel aastal mitmel põhjusel suurem - esiteks lisame sinna sel aastal tegemata jäänud investeeringud ja suurendame ka tulumaksu võrra," rääkis Laisk.

Paljud tänavu alanud projektid vajavad finantseerimist ja omafinantseeringud Euroopa toetustele on vaja käiku panna, lisas Laisk.

Hetkel kuum