Raivo Sormunen • 11. november 2010 kell 21:00

Merko Ehitus on käibe languse pidama saanud

"Positiivse poole pealt vähenes Merko Ehituse käive võrreldes eelmise aastaga vaid 2% ning pea 60% suurem ehituslepingute portfell lubab oodata korralikke näitajaid ka järgmistelt kvartalitelt," kommenteeris ettevõtte majandusseisu LHV analüütik Kristo Oidermaa.

Septembri lõpu seisuga oli ehituskontsernil teostamata ehituslepingute maht 2,6 miljardit krooni. Viimase kvartaliga kasvas lepinguportfell 0,2 miljardi krooni võrra.

Merko Ehituse juhatuse liige Alar Lagus ütles, et võrreldes 2008./2009. aastaga on Merko Ehituse töömahud tegelikult kasvanud, ehkki käibenumbrid seda ei toeta. "Käibe tegemiseks tuleb lihtsalt rohkem tööd teha, rohkem objekte omandada, ja selleks on vaja inimesi," selgitas ta.

Terve masutsükli jooksul kaks väikest kvartalikahjumit teeninud Merko Ehitus suutis kolmanda kvartaliga aktsionäridele teenida 29,5 miljoni kroonise puhaskasumi. Võrreldes aastataguse ajaga oli see siiski 36protsendine tagasiminek.

Laguse sõnul on praegu ehitusfirma kasumlik majandamine kõigis Balti riikides raske. "Sisendite hinnad tõusevad, suur hinnakõikumine teeb projektide eelarvestamise ning lõpptulemuse prognoosimise keeruliseks. Eelnevast tulenevalt on kontsern teinud kahjumlike projektide eraldisi 42 miljoni krooni ulatuses," märkis Lagus.

LHV analüütiku Kristo Oidermaa sõnul vastas Merko Ehituse kvartalikasum täpselt investeerimispanga ootustele, kuid analüütik tunnistas, et ettevõtte brutomarginaal kahanes aastataguse ajaga võrreldes märgatavalt. Oidermaa hinnangul on Merko suutnud ehitusturu keerulistes tingimustes siiski hästi toime tulla. "Ehitusturg reageerib majanduskeskkonna muutustele viitajaga ning kuna Balti riikides on makromajandus paranemas, siis võib tulevikus oodata ka ehitussektori üldist taastumist," nentis ta.

Laguse sõnul on Merko Ehituse eesmärk endiselt teenida aktsionäridele aastas keskmiselt 15protsendist omakapitali tootlust. Praegust omakapitali mahtu arvestades tähendab see vähemalt 300 miljoni kroonist aastakasumit.

Merko Ehituse ühe suurema eraisikust investori Stefan Anderssoni sõnul olid Merko Ehituse kolmanda kvartali tulemused väga head. "Keerulisel ajal on suudetud jääda plusspoolele ja töömahud on juba hakanud järjekindlalt kasvama. On muljetavaldav, kui hästi on suudetud navigeerida majanduse kriisiajast läbi," sõnas Andersson.

Investori hinnangul on Merko Ehituse aktsia õiglane hind praegusest hinnast tunduvalt kõrgem. Aga samas möönis ta, et börsil pole aktsia õiglast hinda oodata enne, kui majandustsükkel on veidi edasi liikunud.

Kas hindate viimases kvartalis varasid alla?

Merko Ehitus hindas varasid alla 2008. aastal 172,1 miljonit krooni ja eelmisel aastal 90,6 miljonit krooni. Pigem on varude (korterid, kinnistud) konjunktuur oluliselt paranenud ning eelnevalt allahinnatud varude realiseerimisel teenitakse kasumit.

Kindlasti jäävad lähitulevikus teemadena üles nõuded tellijatele ning buumiaastatel soetatud osalused. Juhtkonna hinnangul ei ole meil lootusetuid või täiendavat allahindlust vajavaid nõudeid. Ettevõtete oste on olnud vähe ning soetushinnad ettevõtete raamatupidamislike väärtuste lähedal. Üldine majanduskeskkond on paranenud ning seetõttu ei näe, et lähitulevikus võiks tekkida oluliste allahindluste vajadust.

Hetkel kuum