Tanel Raig • 23. november 2010 kell 21:00

Edu püsis saladusliku rentaabluse ja eduka kulude kärpimise abil

Parima tulemuse on kirja pannud eelmise aasta võitja OÜ WETT Estonia. Seekord asetuti edetabelis küll kolmadale kohale, kuid majandustulemusi kasvatati vaatamata globaalsele majanduslangusele uskumatu hooga. Kui juba eelmisel aastal peeti ettevõtte kasumit ekspedeerimisturu jaoks anomaaliaks, siis tänavu lisati kasumile veel 19,7 miljonit krooni, ehk kokku tuli kasumiks teenitud kroone 79,6 miljonit. Sellega oldi Eesti ekspedeerimisturul kõige rohkem kasumit teeniv ettevõte. Kuid mitte seda ei peeta anomaalikas. Arusaamatu on ettevõtte käive, millega kasum teeniti. WETT Eesti müügitulu kasvas möödunud aastal 40%, olles seejuures kokku vaid 103,3 miljonit krooni. Ekspedeerimisturul tegutseva ettevõtte rentaablus oli seega 77%! WETT Eesti eelmise aasta tegevuse kohta võib lugeda leheküljelt 18, kus uskumatuna tunduvat rentaablust selgitab ka ettevõtte üks omanik Valery Glushchuk.

Möödunud aastane edetabeli teine koht, OÜ Contimer, on 2009. aastal hästi toime tulnud kulude kärpimisega. Käibes kaotas ettevõte küll 27 miljonit krooni, kasumis aga vaid 1,36 miljonit. See tähendas, et tänu efektiivsuse kasvule lõpetati aasta 22,37 miljoni krooniga kasumis. Majandusaasta aruande andmetel pani ettevõte rõhku konteinervedude arendamisele ning laiendati teenuste valikut, et jagada riske erinevate kaubagruppide vahel.

Tänavuse aasta kohta ütleb Contimeri juhataja Dmitri Redkin, et eesmärk on nii käibe kui ka kasumi osas hoida 2009. aasta taset. "Sellise tulemuse tõenäoliselt ka saavutame," kinnitab ta. 2011. aastast loodetakse kuni 10% käibe kasvu. Sealjuures jääb töötajate arv samaks.

Raskeimate probleemide ees oli möödunud aasta edetabeli kolmas firma OÜ Tallship. Majandustulemustest võib välja lugeda, et kulude kärpimine seal kõige edukamalt ei kulgenud. Ettevõte kirjutab oma majandusaasta aruandes, et oletades raskete aegade saabumist, alustas firma juba 2008. aastal ettevalmistusi kaubamahu võimalikuks vähenemiseks aasta teisel poolel.

2009. aastal jätkati kulude kärpimist. Paraku võib majandustulemustest välja lugeda, et kärbetest jäi kasumis püsimiseks väheks. 30%-lise käibe languse juures langeti ka 8 miljoni kroonisest kasumist 6,5 miljoni kroonisesse kahjumisse. Sellega oldi eelmisel aastal üks enim kasumis kaotanud ekspedeerimis/agenteerimisfirma turul. Vaatamata sellele on ettevõte oma majandusaasta aruandes veendunud, et 2010. aasta lõpetatakse taas kasumis.

Hetkel kuum