Fredy-Edwin Esse • 23. november 2010 kell 21:00

HP investeerib tulevikku

Äsja tulemused avalikustanud Hewlett-Packard on tulevase edu nimel valmis suuri summasid investeerima. Kuid kas ainult rahast piisab?

Kindlasti mitte. Nagu mitmed väga andekad ja samas andetud firmad on meile minevikus tõestanud, siis eduks ei piisa ainuüksi rahast või ideedest. Kuid praegu tundub, et Hewlett-Packardil võib mõlemat olla.

Raha paistab HP-l igatahes olevat. Firma teenis fiskaalse neljanda kvartaliga 33,3 miljardi dollarilise käibe juures 3,1 miljardit dollarit puhaskasumit. Aastases võrdluses kasvasid need näitajad vastavalt 8% ja 5%. Lisaks on firmal rahalisi vahendeid üle 15 miljardi dollari ning dividendidega just ülemäära ei priisata (dividenditootlus 0,80%). Samuti lubati töötajate palku taas tõstma hakata

Tundub ka, et käibe poolest maailma suurimal tehnoloogiafirmal on ideid või vähemalt idee, kuidas ideid genereerida. Eile astus pressi ette augustis vallandatud Mike Hurdi asemele tulnud tegevjuht Leo Apotheker, kes lubas hakata tootearendusele rohkem kulutama ja rõhuma.

Kulutused tootearendusele kasvasid neljandas kvartalis 16%, 814 miljoni dollarini, tõustes kiiremini kui müük. 2005. aastal Hurdi ametisse astudes kulutas HP 4,1% müügituludest tootearendusele, kuid selle aasta juuliks oli see arv kukkunud 2,4%ni.

Siinkohal tekib küsimus, millal hakkab HP sellest rahakulutamisest lõpuks kasu lõikama. Sellele annavad vastuse vaid tulevased müüginumbrid ja marginaalid. HP kasuks räägib kindlasti fakt, et suurfirmadel USAs on masu ajal rahareservid tugevalt kasvanud ning HP-le ei käi üle jõu korraldada teiste ettevõtete soetamiseks sarnaseid enampakkumisvõistlusi nagu suvel Delliga 3PARi pärast, mille HP teatavasti võitis. Seega, kui raha on, siis võib võimalusel teadmisi sisse osta.

Pärast Hurdi lahkumist 7% kukkunud ja väikse korrektsiooni teinud HP aktsia on praegu väga hea saak. 38 HP aktsiat katvast analüütikust soovitab koguni 29 neist osta HP aktsiat. Ärge kindlasti mingit imehüpet aktsia hinnas oodake, sest tegemist on ikkagi blue chip'iga, kuid kindel investeering paistab soolas olevat.

Hetkel kuum