Sirje Rank • 2. detsember 2010 kell 8:27

USA-l tuleb kärpekäärid välja võtta

Valge Maja komisjon, mille ülesandeks oli esitada ettepanekud USA suure võlakoorma vähendamiseks, sai kolmapäeval valmis oma lõppraporti.

Kokku on ettepanekuid 3,8 triljoni dollari kokkuhoiuks, vahendas agentuur Bloomberg.

Soovituste seas on tulumaksu lihtsustamine ja maksumäära langetamine, kulupiiride kehtestamine, föderaalvalitsuse ja USA Kongressi liikmete palkade külmutamine ning kärped riiklikes sotsiaal- ja tervisekindlustuse programmides.

„Võlgade eitamise aeg on ümber ning tagasipöördumist ei ole,“ ütles komisjoni kaasesimees Erskine Bowles, endine president Bill Clintoni kabinetiülem.

Samas on komisjoni sees meetmete osas veel tõsised eriarvamused, ehkki mure USA suure võlakoorma pärast kasvab – avaliku sektori võlg küünib juba 13,7 triljonile dollarile ning tänavune eelarvedefitsiit 1,3 triljonile dollarile. Kongressile esitamiseks vajab ettepanek komisjoni 18 liikme seast vähemalt 14 toetushäält. Kui neid kokku ei saa, on ettepanek läbi kukkunud. Hääletus toimub homme.

Bowles ütles eile, et ei ole kindel, kas komisjoni liikmed jõuavad üksmeelele ettepanekutes , mille seas on selliste populaarsete maksusoodustuste kaotamine nagu maksusoodustused kodulaenu intressidele.

Raport paneb ette tõsta järgmise üheksa aasta jooksul makse kokku triljoni dollari võrra. Plaan on kehtestada ka 15%ne kütusemaks galloni kohta.

Ümber vaadatakse tulumaksusüsteem, kaotades ära hulga maksuerandeid ning kasutades sellest vabanevaid summasid maksumäärade alandamiseks. Tulumaksu määrad võivad alaneda vastavalt erinevatele astmetele 8%-le, 14%-le ja 23%-le.

Eriprojektide rahastamist kärbitakse 1,67 triljoni dollari võrra, ning olemasolevatest riiklikest programmidest kärbitakse 556 miljardit dollarit.

Riiklikust tervishoiuprogrammist Medicare lõikaksid raporti autorid 400 miljardit dollarit ning sotsiaalkindlustuses soovitatakse valemit, mis aeglustab tuleviks toetuste kasvu. Seda eelkõige kõrgepalgalistele. 

Kärped valitsuse eelarves vähendavad USA Kongressi ja Valge Maja kulutusi 15% võrra. Kongressi ja föderaalvalitsuse töötajate palgad külmutatakse kolmeks aastaks.

Aastaks 2035 saaks USA valitsus oma eelarve selle plaani järgi tasakaalu.

Hetkel kuum