Sirje Rank • 3. detsember 2010 kell 5:32

Euroopa Keskpank jättis kahurid reservi

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet teatas eile küll, et keskpank jätkab erakorralist likviidsusabi Euroopa pankadele, kuid euroala võlakirjade tugiostuprogrammi võimaliku suurendamise koha pealt jäi pangajuhi suu lukku.

See valmistas pettumust turgudele, mis olid lootnud keskpangalt jõulisemat reaktsiooni euroalal sel nädalal uuesti tuure võtnud võlakriisi ohjeldamiseks, et see ei laieneks euroala suurriikidesse.

Päeva hakul tugevnenud euro vajus tagasi 1,3060 USA dollari tasemele.

"Turg oli oma ootustes liiga agressiivne ja optimistlik," kommenteeris UniCredit SpA valuutaturgude strateeg Stephan Maier agentuurile Bloomberg.

Trichet'lt oodati teadet võlakirjaostude olulisest suurendamisest - tuleval aastal peavad näiteks Itaalia ja Hispaania turult laenama ligi 500 miljardit eurot. Trichet aga ütles panga intressiotsusele järgnenud pressikonverentsil üksnes seda, et enamik panga nõukogust oli võlakirjaostude jätkamise poolt ning et pank "kalibreerib" oma tugiostud vastavalt sellele, kui suures kreenis turud on. Ei enamat.

Samuti kordas Trichet, et erinevalt USA ja Briti keskpangast jätkab Euroopa Keskpank oma võlakirjaostude steriliseerimist, mis tähendab, et tugiostudega turule paisatud lisaraha kogub keskpank teise käega kokku.

Eile oli Euroopa Keskpank maaklerite sõnul turul jälle agressiivselt Iiri, Portugali ja Kreeka võlakirju ostmas, mis aitas intressimäärasid langetada.

Euroala enim jälgitud baasintressi määra jättis Euroopa Keskpank eile jätkuvalt rekordmadalale 1% tasemele, kus see on püsinud 2009. aasta maikuust saadik.

Muudatusena teatas Trichet eile, et keskpank jätkab Euroopa pankadele piiramatus koguses fikseeritud intressimääraga likviidsuslaenude väljastamist. See oli eriti oluline teade teiste seas Iirimaa pankadele, mis vabalt turult enam mõistliku hinnaga laenu ei saa ja sõltuvad suuresti keskpanga rahast.

Veel läinud kuul andis pangajuht mõista, et keskpank võtab kursi kriisi ajal käiku lastud erakorraliste meetmete lõpetamisele. Aasta ja kuue kuu pikkuste likviidsuslaenude väljastamise ongi Euroopa Keskpank juba lõpetanud.

Samas on olukord Euroopa võlakirjaturgudel uuesti närviliseks muutunud.

"Ebakindlus on väga suur," nentis Trichet eile, manitsedes aga pigem Euroopa riikide valitsusi rohkem pingutama oma riigifinantside korrastamisel, et turgude usaldust taastada.

Samas kordas Trichet, et ka turgudel ei maksa alahinnata Euroopa meelekindlust euroala kriisi lahendamisel. "Rasketel aegadel on vajalikud otsused alati tehtud saadud. Ja seda ütlen ma isiklikust kogemusest," ütles Trichet.

Hetkel kuum