Sirje Rank • 3. detsember 2010 kell 11:57

Saksamaa on vastu euroala ühistele võlakirjadele

Saksamaa on vastu nii euroala ühiste võlakirjade emiteerimisele kui ka kevadel loodud euroala kriisifondi suurendamisele, ütles Saksamaa aserahandusminister Jörg Asmussen vastuseks üleskutsetele suurendada pingutusi euroala võlakriisi ohjeldamiseks.

„See toob turgudele ainult segadust juurde, kui saadetakse signaale asjadest, mida pole vaja ja mida pole palutud,“ ütles Asmussen eile õhtul pärast seda, kui Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet oli kutsunud poliitilisi liidreid „olema oma ülesannete kõrgusel“ ning viidanud, et kriisifondi võiks vajadusel suurendada, vahendas agentuur Bloomberg.

„Nii et isegi kui – mida ma tõenäoliseks ei pea – rohkem riike abimehhanismist tuge vajab, on selleks olemas piisavad vahendid,“ ütles Asmussen.

Iirimaale abipaketi eraldamise järel kerkisid Portugali, Hispaania ja Itaalia võlakirjade intressimäärad rekordtasemetele, kuna turud spekuleerisid, et kriisifond pole kõikide hädaliste abistamiseks piisav. See õõnestas usaldust euroala riikide võlakirjade vastu.

Eurogrupi juht ja Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker püüdis läinud nädalal murda Saksamaa vastuseisu euroala ühistele võlakirjadele, mis muudaks perifeeriariikide jaoks laenamise odavamaks. Samas tähendaks see laenuraha kallinemist suurema usalduskrediidiga riikide vastu nagu Saksamaa.

Asmussen lükkas selle ettepanku tagasi. See ei ole Saksamaa huvides ning samuti ei sunniks selline lahendus norme rikkuvaid riike oma tegevust muutma.

„Kui kehtestada pelgalt euroala võlakirjad kui üks finantsinstrument, muutmata seejuures kogu rahaliidu eelarveraamistikku, siis pole teil enamat kui üks instrument, mis ei sobi kokku ülejäänud juhtimisstruktuuriga,“ ütles Asmussen. „Sellistele euroala võlakirjadele ütleb Saksamaa selge ei.“

Euroopa Keskpanga nõukogu liige Ewald Nowotny ütles täna, et ühiste eurovõlakirjade müük saadaks Euroopa kapitaliturgudele positiivse signaali, lisades, et peab võimalikuks Saksamaa kahtluste hajutamist.

Saksamaa on euroala kriisifondi suurim panustaja ning peamine eestvedaja püsiva kriisihaldusmehhanismi loomiseks, mis käivituks pärast 2013. aastat. See kaasaks juba ka investorid kriisiabi kulude katmisesse.

Hetkel kuum