ÄP fototoimetus • 5. detsember 2010 kell 21:00

Soome hiilib ühtse maksustamise poole

Soomlaste otsestest maksudest annab keskmiselt viiendiku astmeline tulumaks palkadelt, kümme aastat tagasi moodustas see maksudest kolmandiku, teatas Helsingin Sanomat.

Kui juurde võtta ka kaudne maksustamine, siis väheneb astmelise tulumaksu osa veelgi. Igapäevase toidu, transpordi, elektri, vee, bensiini ja ka muude ostude eest makstavad käibemaks, kütuse- ja elektrimaksud on kõik ühtsed maksud, mis ei sõltu inimese sissetulekust.

Kui asja vaadata avaliku sektori poolelt, tuleb maksudest ja aktsiisidest vähem kui kümnendik astmelistest maksudest.

"Riigi tulumaksu on pikka aega vähendatud. See on arengu peapõhjus," rääkis Helsingi kaubanduskõrgkooli maksuõiguse professor Heikki Niskakangas. Samal ajal on ühtseid makse järjest tõstetud.

Peale selle on muudelt sissetulekutelt makstava maksu osa järjest suurenenud, lisas riigi majanduse uurimiskeskuse analüütik Marja Riihelä. Need sissetulekud on näiteks intressid, dividendid või üüritulu, vahendas Helsingin Sanomat.

"Vaesemad osalevad üldistes kuludes üha suuremas osas sissetulekust ja see läheneb rikkamate maksumäärale," võttis asja kokku Stockholmi Ülikooli rahvamajanduse professor Markus Jäntti.

Puhtalt astmeline on Soomes riigi tulumaks, mida makstakse palga, pensioni ja sotsiaalkindlustuse pealt.

Autor: ÄP

Hetkel kuum