• Jaga lugu:

  Optsiooniturg võiks saada börsiks

  Nüüdseks on olukord nukker. Kui veel hiljuti kirjutasid optsioone välja (mida kliendid said osta) LHV ja Swedbank, siis LHVd enam Eesti aktsiate optsioonitehingute pakkujate seast ei leia.
  "Optsioonide alusvara liikumine oli liiga volatiilne ning likviidsus madal," põhjendas Eesti optsioonitoote pakkumise lõpetamist LHV maaklerteenuse juht Alo Vallikivi.
  Swedbank pakub jätkuvalt võimalust kaubelda valitud Balti börsiaktsiate aktsiaoptsioonidega. Lisaks likviidsematele aktsiatele (Tallink, Olympic Entertainment Group, TEO LT) on viimasel ajal kaubeldud ka vähemlikviidsete aktsiate optsioonidega, nagu Tallinna Kaubamaja, Merko Ehitus, Premia Foods, City Service, Apranga jt.
  "Balti aktsiaindeksitele optsioone Swedbank ei kirjuta, küll aga kirjutab näiteks East Capitali Balti fondile," ütles Simmo Sommer, kes on Swedbanki aktsiate kauplemisüksuse juht Baltimaades.
  Kuigi esimesest börsibuumist on möödas juba peaaegu 15 aastat, ei ole meil ikka tekkinud reguleeritud optsiooniturgu (börsi). Kuna reguleeritud standardiseeritud optsiooniturg Balti riikides puudub, toimub kauplemine OTC (over-the-counter) ehk börsiväliselt kokkuleppe vormis.
  Varasemal ajal oli olukord selline, et kuna juba aktiivsemad pangad pakkusid nagunii börsiväliselt optsioonitehinguid, siis ei olnud turuosalistel huvi börsi tekkeks. Optsiooniinfo on nii väärtuslik, et selle jagamisest ei oldud huvitatud. Börsil oleks suur osa infot olnud avalik ja ka optsioonpreemiate hinnakujundus läbipaistvam. Optsioonide ostjatele oleks see võinud tähendada väiksemaid tehingukulusid (madalamaid optsioonipreemiaid).
  Vanasti kogus ja süstematiseeris börs optsiooni väljakirjutajatelt saadud infot üleval olevate optsioonipositsioonide kohta. See on börsiteadete vormis ka ainus süstematiseeritud regulaarselt edastatud koondinfo, mida veel võib börsi kodulehelt leida. Seal näidati, kui suures mahus oli optsioone üleval, nende jaotust alusvara ja tähtaja lõikes ning detailset infot iga aktsia osas. Seda infot avaldati kuni 2002. aasta alguseni, mil otsustati loobuda info edasisest avaldamisest, kuna investeerimisotsuste tegemiseks piisavalt informatiivse tuletisinstrumentide statistika koostamiseks on vajalik olulisel määral suurendada tuletisinstrumentide loetelu ning avaldatava informatsiooni mahtu. Informatsiooni avalikustamine üksnes ühe instrumendi lõikes võib üha enam arenevate toodete tingimustes osutuda eksitavaks. Börs lootis, et finantsinspektsioon hakkab vastavat infot koguma ja avalikustama.
  "Tehingute suurusjärgud algavad paarist tuhandest kroonist," ütles Sommer. "Pikemaajaliste igapäevakauplejate hulga ja aktiivsuse märkimisväärset muutust viimase aasta-poole jooksul täheldada pole."
  Swedbankis teevad aktiivsemad kliendid kuni sada tehingut kuus.
  Kauplemisaktiivsus on ajalooliselt olnud kõrgem suuremate turuliikumiste ajal. Arvestades, et OMX Balti koondindeks (OMXBBGI) on tõusnud peaaegu 70% aasta algusest ning kaubeldavad volatiilsused on samal ajal olnud madalamad eelmise aastaga võrreldes, on uute kauplejate tagasihoidlik lisandumine olnud mõnevõrra üllatuslik, möönis Sommer.
  "Börsil kaubeldavate optsioonide eelis börsiväliste optsioonide ees on madalam vastaspoole risk, suurem likviidsus, parem regulatiivne ülevaade ning konkurentsitihedam hinnastamine," tõi Sommer välja optsioonibörsi eeliseid.
  "Samas eeldaks reguleeritud turg vähemalt paari turutegijat ja korralikku alusvara likviidsust ning tooks mõlemale tehingupoolele kaasa suuremaid kulusid. Börsiväliste optsioonide suurim eelis on paindlikkus, ning Balti aktsiaturgude üldist likviidsust arvestades on paindlikkust vaja üksjagu. Praegune korraldus võimaldab jõuda mõlemaid vastaspooli rahuldavatele tehingutingimusteni ning hoida tehingu kogused vastavuses turu reaalse likviidsusega."
  Kui optsioonid oleksid börsil kaubeldavad, vahendaks neid kundedele ka LHV.
  "Kindlasti vahendaksime börsil kaubeldavaid Balti optsioone (nagu praegu vahendame USA optsioone)," ütles maaklerteenuse juht Alo Vallikivi.
  Tallinna börs on kaalunud standardiseeritud optsioonituru loomist, kuid alusvara ehk aktsiate likviidsus on liiga madal. Börsil peaks olema tehnoloogiliselt optsioonitehingute Skandinaavia tarkvaraplatvorm.
  "Balti standardiseeritud optsioonituru loomine börsi osana on mõeldav ning seda on ka analüüsitud, kuid selle üks oluline eeldus on praegusest aktiivsem aktsiaturg," ütles Nasdaq OMX Tallinna juhatuse esimees Andrus Alber. "Standardiseeritud optsioonituru peamine eelis turuväliste optsioonitehingute ees on läbipaistvus nii tootevaliku kui ka hinnakujunduse suhtes. Ilmselt kasvaks ka optsioonidega kauplemise aktiivsus."
  Oleme nagu suletud ringis. Kuna aktsiate likviidsus on madal, on neile optsioonide väljakirjutajaid vähe. Optsiooniturg ehk elavneks, kui see oleks börsipõhine. Börsipõhise optsioonituru tekkeks on aga vaja alusvara suuremat likviidsust. Sestap tehaksegi Eesti aktsiate optsioonitehinguid Swedbankis või kelle investeerimisvaade on laiem, siis näiteks suure lombi taga USAs mitmekesisema alusvara peale.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Robert Sarv: palun terve inimese passi
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
Soome toll otsib konfiskeeritud bitcoinidele müüjat
Soome toll kuulutas välja hanke edasimüüja leidmiseks konfiskeeritud bitcoinidele, mida tolli krüptorahakotti on praeguseks kogunenud juba kaks tuhat.
Soome toll kuulutas välja hanke edasimüüja leidmiseks konfiskeeritud bitcoinidele, mida tolli krüptorahakotti on praeguseks kogunenud juba kaks tuhat.
Soome sai täna kirja 765 koroonanakatumist
Meie naaberriigis Soomes tuvastati täna 765 koroonanakatumist, nakkus levib kiiresti aktiivsete noorte seas, kelle osakaal kasvab ka haiglapatsientide seas.
Meie naaberriigis Soomes tuvastati täna 765 koroonanakatumist, nakkus levib kiiresti aktiivsete noorte seas, kelle osakaal kasvab ka haiglapatsientide seas.
Kui kasv jätkub, siis augusti lõpus võib oodata 2000 nakatunut päevas
Üritustel osalevate inimeste arvu piiramiseta saame näha septembri keskpaigal juba kuni 2500 haigestunut päevas, kõlas terviseameti pressikonverentsil.
Üritustel osalevate inimeste arvu piiramiseta saame näha septembri keskpaigal juba kuni 2500 haigestunut päevas, kõlas terviseameti pressikonverentsil.