Signe Sillasoo • 9. detsember 2010 kell 21:00

Komöödiat ja nalja nabani

Jõulude sünonüümiks on kujunenud rahu, vaikus, tõsidus, heasüdamlikkus ja mis kõik veel. Nali ja huumor aga on paratamatult välja jäänud. Tundub, et eestlane on selleks liiga tõsine, et millegi üle - veel vähem enda üle - kogu selles möllus nalja heita. Samas on see arusaadav, kuna igas naljas peitub tõde ja tõde on teadupärast tihti karm.

Õnneks ei mõtle kõik nii ja teevad jõulude eel ja jõulude ajal komöödiat täie raha eest. Miks mitte elu, selle toreduste, kentsakuste ja tõsiduse üle ka natukene naerda. Naerda naljade üle, mis võivad tabusid purustada ning ehk veidi hirmutavad, kritiseerivad ja satiirilisedki olla.

Kõike seda lubab pakkuda teater NO99 oma uue teatritükiga "Võtame uuesti", mida võib pidada nende ajutiseks kursimuutuseks eksperimentaalse teatriprojekti "Ühtne Eesti" liinist. Tegelikult on "Võtame uuesti" vajalik kõrvalsamm enne märtsis esietenduvat lavastust "The rise and fall of Estonia", märkis lavastaja Tiit Ojasoo. Seega neile, kes huumorist ja komöödiast selle erinevas kangusastmes lugu peavad, on nimetatud tükk vaatamist väärt.

Nalja saab mujalgi. Kui tõsielulised punavaibaparaadid kõrvale jätta, siis pakuvad ka teised teatrid rohkelt positiivset. Küll hoopis teises võtmes, ent siiski. Helgeid emotsioone leiab arvukatest lastelavastustest, mida detsembris nagu seeni peale vihma esietendub. Toredaid lasteetendusi näeb Ugalas, Estonias, Endlas jm.

Hetkel kuum