14. detsember 2010 kell 12:06

Euroopa Keskpank võib liikmetelt raha juurde küsida

 Euroopa  Keskpank (EKP) võib nõuda oma liikmetelt põhikapitali suurendamist, et kaitsta end kokkuostetud riigivõlakirjade languse vastu ja suurendada euro päästefondi.

Uus raha tuleks vastavalt Euroopa Keskpanga põhikirjale 16nelt eurotsooni keskpangalt. Küsimust võidakse arutada neljapäeval algaval EL tippkohtumisel Brüsselis, mingit otsust aga veel Bloombergi allikate teatel tehtud ei ole. Samas Saksamaa on juba öelnud, et suhtuks EKP plaani positiivselt.

EKP president Jean-Claude Trichet ütles täna Frankfurdis ajakirjanikele, et mis puudutab euro päästefondi, tuleb valmis olla „maksimaalseks paindlikkuseks“ ning omada „maksimaalset kapatsiteeti nii kvantiteedi kui kvaliteedi osas.“  Erinevate allikate andmetel sooviks Trichet päästefondi mahtu kahekordistada.

Kui läheb EKP kapitali suurendamiseks, maksaks iga riik vastavalt oma osalusprotsendile EKP-s. Suurim panustaja oleks Saksa Bundesbank 18,9 protsendiga osalusest EKP-s. Järgnevad Prantsusmaa ja Itaalia keskpangad vastavalt 14,2 ja 12,5 protsendiga. Inglise keskpank ja teised mitte-eurotsooni riikide osalus on EKP-s 7 protsenti.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum