Miljardär kulutas mädanenud seentele hiigelsumma

Anne Oja 02. jaanuar 2011, 16:42

Miljardärid kulutasid haruldustele rekordilise summa, järeldas aastavahetuse eel luksuslikemaid oste reastanud ajakiri Forbes. Ekstravagantseima ostu tegi seejuures mees, kes soetas 330 000 dollariga lagunenud trühvlid.

Mis võiks olla ekstravagantsem, kui kulutada 330 000 dollarit kahe valge trühvli peale, kalleimatele ning populaarsematele seentele maailmas? Kulutada 330 000 dollarit seentele ja siis neid isegi mitte süüa? Miljardär ja Macau kasiinokuningas Stanley Ho tegi just seda ühel Londoni oksjonil.

Trühvliekspertide sõnul polnud Ho ostetud suured ja vanad Itaalia trühvliisendid, n-ö vanameistrid, just need seened, mida tahaksite oma risotto sisse panna.

„Kulinaariatööstuses on need suuresti või täiesti kasutud,“ mainis ka ajakirja Fungi kirjastaja Britt Bunyard. „Need on liiga väljakujunenud, lõhenenud ja omavad halvaks läinud või mädanenud osi. Trühvliasjatundja annaks neid üle nooremate, värskematena.“

330 000-dollariline ost ühtib Hong Kongis baseeruva arendaja 2007. aasta rekordiga delikatessi eest ja ta on hästi teatud Bunyardile ja teistele trühvlispetsialistidele kui mees, kes armastab võita oksjonitel üle maailma.

Kõrged hinnad, mida Ho rutiinselt trühvlite eest maksab, on täispuhutud, kuna oksjonitelt teenitud tulu kasutatakse üldiselt heategevuseks, aga Bunyard pole ikka veel aru saanud, miks ülirikkad tahavad osta selliseid asju, mida tema kutsub „tugevalõhnalisteks, mustadeks, määrdunud kartuleiks“ rohkem, kui kõiki teisi luksusasju.

„See paneb mind pead sügama,“ lausus Bunyard. “Kui midagi ebatavalist ja tõeliselt kallist on müügil, peavad rikkad selle saama.“

Forbesi maailma rikkaimad ostsid mullu trühvlite kõrval ka teisi tähelepanuväärseid asju. Hong Kongi suurärimees Joseph Lau maksis kahe antiikse viirukipõleti eest 16,7 miljonit dollarit. Põletid olid kurekujulised ja neil kujutatud pikajalgsed linnud sümboliseerivad Hiinas pikaealisust.

Londoni juveliir Laurence Graff maksis rekordilise summa vääriskivi eest, kulutades sellele 46 miljonit dollarit, kuna Genfis tuli enampakkumisele haruldane 24,78-kraadine roosa teemant, mis oli viimati müügis 60 aasta eest.

Sotheby's rahvusvahelise eheteosakonna esimees David Bennett ütles, et kivi oli oma kõrget hinda väärt. "Tõeliselt erakordsete asjade eest tulebki maksta tõeliselt erakordset hinda," kommenteeris Bennett müüki.

Maailma rikkaimad ei purustanud 2010. aastal seejuures ühtki kinnisvara hinnarekordit, kuid tegid tehinguid siiski buumiaja tasemel. Rohkem kui 20 miljonit dollarit maksva kinnisvara turg kasvas 125%, ehkki tegu on väga väikese osaga kogu kinnisvaraturust. Näiteks ostis Texase naftamagnaat Kelcy Warren 46,5 miljoni dollariga rantsho, mis mahutab 50 külalist, pakkudes neile rikkalikke spa- ja veekeskuse mõnusid.

Mitte kõik aasta suurimad ostud polnud isiklikud luksusesemed. Venemaa terasemagnaat Roman Abramovitsh ostis näiteks 400 miljoni dollariga saare, kuid mitte palmide ega surfamiseks kõlbuliku rannaga. Investeerimisfirma kaudu soetas ta nimelt Uus-Hollandi saare, mis on endine sõjaväebaas Peterburi kanalis. Abramovitsh plaanib sinna rajada kultuurikeskuse majutusvõimaluste, hotellide, poodide ja kontorihoonetega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. January 2011, 11:52
Otsi:

Ava täpsem otsing