Väinu Rozental • 3. jaanuar 2011 kell 8:57

Tallinna ja Vilniuse börsidel kaubeldakse eurodes

Alates tänasest on NASDAQ OMX Tallinna ja Vilniuse börsidel võimalik kaubelda ning arveldada eurodes.

Selle tulemusena suureneb oluliselt Balti väärtpaberituru efektiivsus ja atraktiivsus, mis on uute investeeringute Balti regiooni toomise aluseks, edastas NASDAX OMX Tallinn.

Välisinvestoritel vähenevad tänu ühisrahale tehingukulud, lihtsustub piiriüleste investeerimisportfellide juhtimine ning vähenevad kauplemisega seotud riskid. Balti väärtpaberiturul sõlmitakse iga kolmas börsitehing Eesti ja Leedu osapoolte vahel ning seega hoiavad ka kohalikud jaeinvestorid konverteerimiskulude pealt kokku.

NASDAQ OMX Riia börs jätkab kohaliku valuuta kasutamist, tehes jõupingutusi eurodes kauplemisele ja arveldamisele üleminekuks.

"NASDAQ OMX börside eesmärgiks on pakkuda Balti ühtsel väärtpaberiturul täisteenust väärtpaberitega kauplemiseks ja arveldamiseks, muutes piirkonna nii kohalikele kui ka rahvusvahelistele investoritele ja ka noteeritud ettevõtetele paremini ligipääsetavaks ja atraktiivsemaks," sõnas Hans-Ole Jochumsen, NASDAQ OMX Groupi asepresident.

Lisaks eurole üleminekust tulenevatele muudatustele uuendati aastavahetusel ka kogu Eesti väärtpaberituru aluseks olev taristu – väärtpaberite registri- ja arveldussüsteem.

Väärtpaberikeskuse uus ja paindlikum platvorm lähtub parimatest üleeuroopalistest tehnilistest ja äristandarditest. Esimese depositooriumina Euroopas võeti Eesti Väärtpaberikeskuse süsteemis kasutusele rahvusvaheline arveldussõnumite standard ISO20022.

Ka NASDAQ OMXile kuuluv Läti Depositoorium  on alustanud üleminekut samale standardile ning teeb oma süsteemis vastavad täiendused 2011. aasta jooksul. Sellega vähenevad ülebaltiliselt tegutsevate pankade ja kontohaldurite riskid ja kulud väärtpaberitega arveldamisel ning luuakse soodne alus Balti väärtpaberituru edasiseks arendamiseks ja lõimimiseks.

Ühtse NASDAQ OMX Balti väärtpaberituru kohta info laiemaks levitamiseks on avatud veebileht www.investinbaltics.com, kus investorid ja potentsiaalsed börsiliikmed leiavad teavet Baltimaade majanduste, väärtpaberiturgude, maksude ja teiste Baltimaade oluliste tahkude kohta.

 

Hetkel kuum