Väinu Rozental • 3. jaanuar 2011 kell 10:55

TTÜ teadlaste leiutis aitab tuvastada euromüntide ehtsust

Euroopa Patendiamet andis Tallinna Tehnikaülikoolile välja Euroopa patendi leiutisele, millega saab kiiresti ja lihtsalt tuvastada euromüntide ehtsust ning diagnoosida tervisehäireid.

Patent number EP1575426 anti leiutisele „Meetod ja seade elektrilise bioimpedantsi mõõtmiseks”, edastas Tallinna Tehnikaülikool. 

Varasemalt on leiutisele välja antud ka patendid Eestis ja Ameerika Ühendriikides. 

Leiutise autorid on TTÜ teadlased-elektroonikud prof Mart Min, vanemteadurid Raul Land ja Toomas Parve ning arstidiplomiga doktorant Andres Kink. 

Leiutise sisuks on mitmesuguste materjalide ja struktuuride (eriti bioloogiliste ja keemiliste) ning süsteemide analüüsimine elektriliste signaalidega võimalikult lihtsal viisil numbrilist signaalitöötlust kasutades.

Patent võetakse kasutusele 1. detsembril 2010 allkirjastatud Euroopa Liidu 7. raamprogrammi projektis SAFEMETAL. Projekti raames töötatakse välja aparatuur euromüntide ning nende valmistamiseks kasutatavate metallide ehtsuse kiireks tuvastamiseks lihtsal viisil.

Projekt SAFEMETAL kestab kaks aastat eelarvega 1,79 miljonit eurot. Lisaks TTÜle osalevad projektis veel Riia Tehnikaülikool, Dunvegan Systems Ltd (Inglismaa), AS Metrosert (Eesti), EDIS (Slovakkia), Telekommunikatsiooni süsteemide Instituut (Kreeka), Algosystems AE (Kreeka), Küprose Ülikool ning Electronics Design Ltd (Eesti). 

Lisaks metallide ehtsuse kiireks tuvastamiseks sobib see meetod suurepäraselt inimkehasse siirdatavate tillukeste meditsiiniseadmete välja töötamiseks bio-MEMS (bio-mikro-elektro-mehaanilised süsteemid) tehnoloogia baasil. Näiteks võiksid olla südamerütmurid ja -monitorid südamelihase isheemia varaseks avastamiseks, selle raskusastme hindamiseks ja infarkti ennetamiseks ning seadmed siirdamisele kuuluvate või juba siirdatud kudede ja organite kohanemis- ja eluvõime jälgimiseks. 

TTÜ elektroonikainstituudi professoril Mart Minil ning nii instituudi juures kui teaduse tippkeskuses CEBE ja tehnoloogia arenduskeskuses ELIKO ja TTÜ teadusmahukas firmas Smartimplant tegutseval ühendatud uurimisgrupil on veel mitmeid kaasnevaid leiutisi elektrilise impedantsi rakenduste kohta meditsiinitehnoloogia vallas. 

 

Hetkel kuum