Kas aktsiaralli võib jääda kestma?

Fredy-Edwin Esse 05. jaanuar 2011, 00:00

Alates augusti lõpust on aktsiaturud üle maailma rallinud ja uus aasta tundub vaid hoogu lisavat. Tekib küsimus, kui jätkusuutlik see on ja millal "mull" lõhkeb. Ligi kaks aastat tagasi põhja saavutanud aktsiaturud on nautinud ilusat tõusu ning toonud investoritele väga häid kasumeid.

Esialgu ei paista 2011. aasta mingi erand olevat. Londoni FTSE 100 saavutas viimase kahe ja poole aasta tipu ning sama on teinud ka S&P 500 indeks ja Dow Jonesi tööstuskeskmine. Siia juurde võib lisada ka fakti, et Tallinna börs rallis teist päeva ligemale 3%-lise tõusuga.

Seega oleks praegu mõistlik maha istuda ja enda positsioonid üle vaadata, et mitte sattuda plahvatava mulli sisse. Esmalt tasuks üle vaadata, millal te olete enda investeeringuga turule sisenenud. Juhul, kui te olete teinud seda pärast 2010. aasta augustit, on teie tootlus küll hea, kuid korrektsiooni puhul võite te kogu teenitud tulust ilma jääda.

Kindlasti ei ole praegu mõistlik siseneda jõuliselt aktsiaturgudele, sest investorite tundlikkus on väga kõrge ja pisimadki mured, mis demonstreerivad majanduse nõrkust USAs või Euroopas, võivad vallandada müügilaine, kus üritatakse iga hinna eest kasum välja võtta.

Toorained tunduvad seevastu veidi kindlama investeeringuna. Defitsiitseid tooraineid, nagu suhkur või puuvill, ei mõjuta aktsiaturu müügilaine sedavõrd tugevalt, nende puhul on peamine riskitegur ilm. Kui isegi soodsa ilmastikuga ei tule rekordilähedast saaki, on oodata nende toorainete hinnatõusu.

Analüüsides praegust olukorda aktsiaturgudel, soovitan enda portfelli raskuskeskme kallutada aktsiatest toorainetesse. Kuigi praegu leitakse, et aktsiatesse tasub investeerida, tasuks oodata ära aasta esimene tugevam langus või korrektsioon ja üritada selle põhja tabada. Tabades õige momendi sisenemiseks ning valides pangandus- või energiasektori, tõotab 2011. aasta teile igati kasumlikuks osutuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing