Eestlased said USA patendi

1185-aripaev 07. jaanuar 2011, 11:41

Tartu ettevõtte Skeleton Technologies teadlaste arendatud uue põlvkonna energiasalvestite materjal sai patendi USAs. Patendeeritud tehnoloogiast loodavad lahendusi leida mitmed suurkorporatsioonid alates autotööstusest lõpetades kaitsetööstusega.

Eesti teadlaste jaoks on see samm läbimurdeks globaalsele turule. Skeletoni poolt valmistatud uudsest nanopoorsest karbiidsest süsinikust superkondensaatorid, mis on seni kommertsiaalsest kättesaadavatest kordades kõrgema võimsustiheduse ja energiaga, on valdkonna ekspertide ning suurkorporatsioonide juures läbinud ka esimesed edukad katsetused.

Leiutis, mille autoriteks on Skeleton Technologies OÜ teadlased Dr. Jaan Leis, Dr. Mati Arulepp, Dr. Marko Lätt ja Helle Kuura, kirjeldab suure poorsusega nanostruktuurse karbiidset päritolu süsiniku sünteesimise meetodit, mis tagab süsinikmaterjalile kõrge elektrilise mahtuvuse ning madala sisetakistuse. Sellisest süsinikmaterjalist valmistatud elektroodid annavad energisalvestititele ülimusliku energia- ja võimsustiheduse.

“Energiasalvestite osas on tänasteks probleemideks eelkõige madalad energia- ja võimsustihedused. Masstootmises olevad superkondensaatorid jäävad  paljude kasutusalade jaoks suureks ja raskeks, teisalt kõrge materjalikulu tõttu kalliks,“ nentis Dr. Jaan Leis. „USA patent on meie uudsete superkondensaatorite turule toomisel suur samm edasi,“ lisas ettevõtte juhatuse liige Taavi Madiberk. 

Patenteeritud materjalil põhinevate superkondensaatorite prototüüpide vastu on tundnud elavat huvi paljud suurkorporatsioonid eesotsas General Motorsiga. Autotööstuses kasutatakse superkondensaatoreid järjest enam pidurdusenergia kogumiseks ja selle vallandamiseks kiirendamisel, mis tagab kütusesäästu.

USA patendi Nr. 7,803,345 saanud nanopoorsete süsnikmaterjalide peamisteks kasutusaladeks on superkondensaatorid ja Li-ioon patareid. Superkondensaatorite leiavad kasutust kõikjal, kus on vaja lühiajaliselt – alla 20 sekundi –   maksimaalset võimsust. Koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga arendab Skeleton Tehcnologies superkondensaatoreid, mida saaks kasutada tagavara vooluallikana kosmoses.

Skeleton Technologies kavatseb lähitulevikus EAS-i toel välja arendada ka tehnoloogia kommertsialiseerimiseks vajaliku kuluefektiivse tootmisprotsessi.

Skeleton Technologies OÜ on 2009. aastal asutatud Tartu Teaduspargis paiknev ettevõte, mille peamine eesmärk on energiasalvestite arendamine ning kommertsialiseerimine. Varasemalt on ettevõtte juhtivteadlased Tartu Tehnoloogiad OÜ nime all teinud lepingulist uurimistööd maailma juhtivatele multitehnoloogilistele ettevõtetele nagu Toyota Motor Corporation, Samsung SDI ja Honeywell Chemicals.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2011, 11:41
Otsi:

Ava täpsem otsing