Liit: maailmamajandus mõjutab hindu ka Eesti turul

Kaisa Gabral 07. jaanuar 2011, 14:02

Täna statistikaameti poolt avaldatud aasta ja detsembrikuise tarbijahinnaindeksi põhjal võib öelda, et näitajad toiduainete hinnavõrdluses on eelduste kohaselt lähiajal juba väiksemad.

Siinjuures tuleb arvestada, et 2009. aasta detsembrikuine THI oli -6,8%, mis tähendab, et võrdlusbaas möödunud aasta detsembriga oli väga madal, teatas Kaupmeeste Liit.

2010. aastal kallinesid toidukaubad keskmiselt 3%, mis on Merilai hinnangul maailma toiduturul toimuvat silmas pidades suhteliselt hea näitaja.
„Eeldused erinevate kaupade mõningaseks hinnatõusuks on rahvusvahelistel turgudel toimuvat silmas pidades küll olemas,“ tõdes Kaupmeeste Liidu tegevdirektor Marika Merilai. Samas on Eesti tarbija ostuvõime võrreldes Euroopa keskmisega tunduvalt madalam ning seetõttu on ka kaupmehed keerulises olukorras.

THI on suuresti mõjutatud ka tootjahindadest. Kui näiteks novembris oli tootjahinnaindeks 5,4%, siis THI samal perioodil oli 5,3%.

„Väited nagu oleksid kaupmehed eurole üleminekut ära kasutanud hindade tõstmiseks, ei ole ka ühegi eksperdi poolt öelduna tõsiseltvõetavad,“ lisas Merilai.  "Eesti on paratamatult maailmamajanduses toimuva meelevallas ning selle mõjudest ei saa me kuidagi üle ega ümber.“ Siinjuures ei saa ka jätta mainimata administratiivselt reguleeritud hindade kasvu mõju, mis oli detsembris võrreldes aastatagusega pea 5%.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2011, 14:03
Otsi:

Ava täpsem otsing