Tööstusettevõtted hoiavad madalat profiili

Alyona Stadnik, Kaisa Gabral 07. jaanuar 2011, 09:17

Kuigi konjunktuuriinstituudi uuringu järgi investeerib kolmandik ettevõtjad tänavu varasemast rohkem, reaalsuses olukord küll stabiliseerub, ent ettevõtjad hoiavad madalat profiili.

Mööblitööstuse ettevõtte Timmet ASi omaniku Vello Joabi sõnul pole konjunktuuriinstituut valitseva olukorraga kursis. „Mööblitööstusel ei lähe hetkel väga hästi, just nendel, kes tegutsevad põhiliselt siseturul, nendel turgu ei ole,“ rääkis ta.

„Mööblitööstus hakkab stabiliseeruma, aga edusamme ei ole ning tõus on ikka ekspordi arvelt, mitte siseturul,“ täpsustas Joab.

OÜ Kalla Mööbel juhi Robert Pajussaare sõnul teevad investeeringuid võib-olla just need, kes on tulnud siia Skandinaaviast. „Minu teada vanad olijad ei planeeri suuri investeeringuid, just selle pärast, et ei ole suurt kasumit tulnud, mille pealt saaks üles ehitada,“ selgitas ta.

Pajussaar märkis, et see on küll väga hea suunanäide, et hakatakse tegema investeeringuid, aga konjunktuuriinstituudi väide ei peegelda tema arvates reaalsust.

Siiski ei näe Pajussaar põhjust muretsemiseks. „Väga optimistlik ei saa olla ja samas muretsemiseks ei ole ka põhjust. Saame ilusti hakkama, meil omad varud ja hea majanduspõhi all ning meil on vaba turg,“ kommenteeris ta. Puidu töötlemisega tegeleva ASi Ritsu omaniku Ants Randmaa sõnul tegid nemad oma investeeringud kõrgajal 2-3 aastat tagasi. „Praegu ei plaani investeerida, meil on olemas uued seadmed ja kõik viimase peal, hetkel on vaja lihtsalt turgu ja toota,“ sõnas ta. Ritsu ekspordib 70% toodangust.

Paljud nende põhiturud hakkavad Randmaa sõnul just langema. „Kui vaadatakse, et kõik läheb paremaks, siis see on rohkem ajakirjanduslik tuju tõstmise poliitika,“ lausus ta.

Randmaa sõnul on languses näiteks Saksamaa, Prantsusmaa ja Inglismaa, kus möödunud aasta lõpus olid väga teravad signaalid, et see aasta on kindlasti palju kehvem. Kuigi eelmise aasta viimastel kuudel oli ettevõtte olukord paranemas, eufooriat Randmaa ei näe. Puidutööstuse ettevõtte Forsten OÜ omaniku Sven Andreki sõnul ootab ta, mis tulema hakkab. „Tööd on natukene rohkem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, aga kohe ei kukuks laiendama,“ kommenteeris ta.

Andrek märkis, et tellimusi praegu on ja tuleb juurdegi. „Ressurssi veel on ning hetkel juurde ei ole vaja investeerida. Kui need hakkavad ammendama, siis vaatab,“ lisas ta.

Tasub teada

* Konjunktuuriinstituudi värskest kogumikust „Konjunktuur“ selgus, et ettevõtjad on selle aasta investeeringute tegemise suhtes meelestatud optimistlikumalt kui mitmel viimasel aastal. Investeeringuid suurendavaid ettevõtteid on instituudi andmeil rohkem keemiatööstuses (60%), puidutööstuses (47%) ja mööblitööstuses (40%).

* Ettevõtete juhtide hinnangul on investeeringute peamisteks eesmärkideks sel aastal tootmisvõimsuste suurendamine ja tootmise ratsionaliseerimine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2011, 09:18
Otsi:

Ava täpsem otsing