20 aasta parim kvartal?

Fredy-Edwin Esse 10. jaanuar 2011, 00:00

Täna annab uuele tulude avalikustamise hooajale avapaugu USA alumiiniumigigant Alcoa ning S&P 500 ettevõtetele prognoosivad Bloombergi küsitletud analüütikud keskmist kasumi kasvu aktsia kohta ligi 20 protsenti, 22,05 dollarini.

Bloomberg on alates 1992. aastast pidanud kvartalite kohta statistikat ja kõikide märkide järgi on tehnoloogia- ja tööstusettevõtete toel tulemas parim neljas kvartal alates sellest ajast ning tugevaim aasta pärast 2007. aastat. Ka lähtebaas suurepärase tulemuse jaoks on hea, sest viimased kuus kvartalit järjest on S&P 500 ettevõtted ületanud analüütikute keskmisi prognoose ja nii pikka seeriat pole veel varem olnud.

"Me teame, et sisemajanduse koguprodukti kasv kiirenes viimases kvartalis ja me teame, et tarbijate kulutused kasvasid," ütles JPMorgani väärtpaberistrateeg Thomas Lee Bloombergile. "See viitab omakorda väga heale tõusule S&P ettevõtete neljanda kvartali kasuminumbrites." Ta lisas, et kasumite kasvutempo on 40%-lise tõusu pealt normaliseerumas, sest 2009. aasta oli võrdlusbaasina väga madal.

Hiljuti on palju juttu olnud Alcoast, kes avalikustab enda tulemused täna pärast turu sulgemist. USA Mad Money saatejuhi Jim Crameri arvates on Alcoa 2011. aasta parim Dow Jonesi tööstuskeskmisse kuuluv aktsia, sest taastuva auto-,

lennundus- ja ehitussektori tõttu tõuseb nõudlus väga kiiresti, mis omakorda kergitab tooraine hinda. Prognooside järgi tuleb Alcoa läinudaastasest neljanda kvartali kahjumist välja ning teenib kasumit 18 senti aktsia kohta.

Tasub mõelda tööstusettevõtete peale, millele on sarnaselt Alcoaga suured lootused pandud. Heaks ostuks enne tulemuste avalikustamist võib osutuda maailma suuruselt teine keemiafirma Dow Chemical, kes peaks võitma tänu kaustilise sooda kasvanud nõudlusele ning autotööstusele müüdavate toodete tõttu. Keemiafirma neljanda kvartali kasum aktsia kohta kasvab prognooside järgi aastataguselt 21 sendilt 35 sendini.

Erilist tähelepanu tasub muidugi pöörata tehnoloogiasektorile, kus palju loodetakse taas Apple'ilt. Pühadeperioodiga kasvanud iPhone'ide, iPadide ja Maci arvutite müügi tulemusel peaks firma fiskaalse esimese kvartali puhaskasum tõusma 47% võrra, 4,97 miljardile dollarile ehk 5,34 dollarile aktsia kohta. Prognoos on muljetavaldav, kuigi kasumit jahtivale lühiajalisele investorile ei soovita Apple'i aktsiat soetada, sest ligi 1,5 aastat on firma aktsia järjest uusi hinnarekordeid teinud ning kasvanud praeguseks turuväärtuselt maailma teiseks ettevõtteks.

Küsimärk on aga Wall Street ehk pangandussektor. Investeerimisega tegelevad pangad nagu Goldman Sachs on aasta lõpus aktiviseerunud aktsiate ja võlakirjade kauplemisest kindlasti võitnud, kuid hapuks marjaks paljude pankade puuviljakorvis on endiselt eluasemelaenud.

"Pankade tulud kindlasti kasvavad," ütles endine Philadelphia Föderaalreservi analüütik Paul Miller. "Jätkuvalt on kinnisvaralaenud pinnuks silmis, kuid üleüldine kahjumlikkus väheneb."

Paraku ei ole alati kõik sedavõrd roosiline ja nii ka nüüd. Probleemse valdkonnana paistab silma tervishoiusektor, mille tulud on märgatava hoobi saanud jätkuvalt kõrge tööpuuduse tõttu, sest paljud inimesed on sunnitud elama ilma tervisekindlustuseta. Prognoosid on nõrgad ja vaatamata Pfizeri ja Merck ja Co. läbiviidud koondamistele ja tehaste sulgemistele ennustatakse kõigest 4,7%-list kasumikasvu tervele sektorile. Tervishoid on üllatavalt tundlikult reageerinud nõrgale majandusele, mistõttu enne esimese kvartali tulude avalikustamise hooaega ei tasuks liialt tervishoiuga seotud aktsiatesse investeerida, vaid pigem jälgida USA tööturgu ning panustada firmadesse nagu Pfizer siis, kui nn töötute armee hakkab vähenema. Üldiselt on aga aktsiate väljavaated enne tulemuste avalikustamist äärmiselt positiivsed, mis kindlasti on aktsiaturgude kõrget taset arvestades juba osaliselt sisse hinnatud. Samas vaadates viimast kuut kvartalit, siis tulemused on head olnud ning tugevam korrektsioon leidis aset vaid läinud kevadel, kui ilmnes Kreeka võlakriis. Kui tulevad tõesti head tulemused, siis võib oodata augustis alanud aktsiaralli jätkumist, millele suudab piduri panna vaid mõni globaalset tähendust omav sündmust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. December 2011, 17:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing