DuPont ihaldab Taani toiduainetööstust

Romet Kreek 11. jaanuar 2011, 00:00

Danisco aktsionärid said USA kemikaalide tootja DuPonti käest 5,8 miljardi dollari suuruse pakkumise. Aktsia eest pakuti 665 Taani krooni ehk 25 protsenti rohkem reedesest aktsia sulgemishinnast Kopenhaageni börsil.

Du Pontile tundub ettevõte atraktiivne. Olen mitu korda mõlgutanud Danisco aktsia ostumõtteid, kuid alati on need jäänud pelgalt mõteteks, kuna aktsia suhtarvud on olnud liiga kõrged. Ettevõte on ise tugev ja tegutseb väga huvitavas sektoris.

Danisco aktsia maksis esmaspäeva pärastlõunal 661 Taani krooni, mis tegi päevaseks tõusuks 24,7 protsenti. Aktsia hinna-kasumi suhe oli 44, hinna-raamatupidamisväärtuse suhe 2,6. Märksa atraktiivsem näib DuPonti aktsia, mille hinna ja kasumi suhtarvu näit oli 15. Selle ettevõtte indikatiivne dividenditootlus oli 3,3 protsenti võrreldes Danisco 1,3 protsendiga.

Omas vääringus on Danisco aktsia aastaga tõusnud 87 protsenti, DuPonti oma "vaid" 53 protsenti. Mõneski mõttes saab DuPonti aktsiaga kaudselt panustada viljakasvatusse ja laiemalt põllumajandusse, kuna nende tooteid tarbivad ka need põllumehed üle maailma, kes jäävad muidu investorite-spekulantide haardeulatusest välja. Sarnaseks panuseks teisest sektorist on näiteks traktioritootjate Caterpillari või Deere'i aktsiad.

Tehingu rahastamiseks kasutab DuPont 3 miljardit vaba raha ning ülejäänud osas emiteerib võlakirju. Tehing loodetakse lõpule viia teises kvartalis ja see peaks suurendama ettevõtte kasumit 2012. aastal. Tänavu vähendab tehing kasumit aktsia kohta 30 kuni 45 sendi võrra. Ettevõte on prognoosinud 2011. aasta kasumiks 3,30 kuni 3,60 dollarit.

Arvestades suurt panustamist toorainete hinnatõusule on ehk farmerid avatuma rahakukruga, et osta väetisi ja muid kemikaale. Ja miks mitte seda teha, kui saaduste müügihinnad on soodsad ja võimaldavad saagikust suurendada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing