Dividend on magusam kui mesi

Fredy-Edwin Esse 13. jaanuar 2011, 00:00

Maailmamajanduse ja selle abil ka Eesti majanduse elavnemine on praeguseks juba faktid, mis lubavad prognoosida senisest heldemat omanikutulu jagamist aktsionäride vahel. Vaadates üle Suure Lombi Wall Streetil toimuvale, siis sealt tulevad julgustavad signaalid. 2010. aastal kasvas S&P 500 indeksisse kuuluvate firmade dividendimaksete kogusumma 26,5 miljardit dollarit, kuigi aasta varem olid firmad omanikutulu maksmist vähendanud 42,4 miljardit.

Standard & Poor's indeksianalüütiku Howard Silverblatti sõnul on tingimused dividendide maksmiseks sel aastal isegi paremad kui möödunud aastal. "Aasta tagasi kasvas dividendide suurendamine 45% ja samal ajal kukkus nende vähendamine 82% ning ettevaatav dividendimäär (prognoositud dividend tuleval aastal) kasvas üle 8%, mis lubab oodata suuremat omanikutulu maksmist aastal 2011," selgitas Silverblatt MarketWatchile.

Ootused on küll positiivsed, kuid kriisieelsele tasemele jõudmiseks on endiselt veel pikk maa. Silverblatti sõnul tõusid dividendid 2010. aastal 8,5% ning see aasta on ilmselt oodata 9%-list tõusu, kuid see jääb ikkagi 18%ga alla 2008. aasta tasemele. Ta lisas, et kui majanduse taastumine jätkub, siis dividendid taastuvad loodetavasti alles 2013. aastaks. Üks suurim tegur, mis lubab USAst oodata rikkalikumat omanikutulu, on fakt, et firmad istuvad praegu suure hunniku raha otsas. "S&P 500 ettevõtted omavad praegu rekordilist 902 miljardit dollarit rahana, mis ei teeni neile peaaegu midagi tagasi," ütles Silverblatt. "Firmade juhtkonnad on motiveeritud viima osa teenitud kasumist omanike taskusse."

Kuid kellelt siis suurt tulu loota on? Silverblatt toob siinkohal välja eelkõige kõrge turuväärtusega firmad, kes võivad asja vedama hakata, sest 75% neist juba maksab omanikutulu, samas kui ülejäänud USA firmade puhul on see näitaja alla 40%. Tema sõnul ei tasu loota, et tüüpilised "koonrid" nagu Apple või Google hakkaks järsku maksma või madala dividenditootlusega firmad nagu Exxon Mobil suurendaks enda määrasid.

Aga mis saab toimuma kodusel Tallinna börsil? 2010. aasta andmeid vaadates tuleb tõdeda, et dividendi maksjate ring on kokku kuivanud ning võrreldes näiteks 2007. aastaga on omanikutulu maksvate firmade arv kukkunud ligi kaks ja pool korda. Kuni 2007. aastani oli dividendi maksvate firmade arv tõusus, kuid 2008. aastal saabunud kriis viis selle numbri järsult alla.

Läinud aastal maksid aktsionäridele omanikutulu vaid 5 ettevõtet - Harju Elekter, Merko Ehitus, Silvano Fashion Group, Tallinna Kaubamaja ja Tallinna Vesi. Nagu eespool mainitud, siis peamine põhjus väheste dividendide taga on raske majandusolukord, mis on firmadel nagu Nordecon pannud omanikutulu maksmisele pidurid peale. Teine põhjus peitub faktis, et senised suurettevõtted ja lahked dividendide maksjad on Tallinna börsilt ära viidud. Varem garanteerisid firmad, nagu Eesti Telekom, Norma ja Saku Õlletehas investorile vähemalt mingisugusegi tulu.

Vaadates äsja alanud aastale, siis majandusnäitajad on kindlasti julgustavad, kuid Eesti puhul on endiselt põhirõhk ekspordil ja töötleval tööstusel ning sisetarbimine pole jätkuvalt suutnud taastuda loodetud tempos loodetud tasemele. Seega võib vaadata rohkem välismaadega seotud börsifirmade poole - Baltika, Harju Elekter, Olympic, Silvano, Tallink - ja loota neilt kukrute kergitamist investori kasuks.

Seejuures on palju juttu olnud Tallinki võimalikust makstavast dividendist, kuid see on vähetõenäoline. Tallink on kasumis ning hiljuti avaldatud veomahud lubavad ilusaid tulemusi, kuid jätkuvalt kõrge laenukoormus ja selle teenindamine ei luba veel niipea omanikele tulu jagada. Lisaks on firma juhid kinnitanud, et ilmselt enne 2015. aastat aktsionärid dividende ei näe.

Tavaaktsionäride jaoks muudab dividendide saamise omamoodi loteriiks Eestile omaselt kontsentreerunud börsifirmade omanikering. Mõne näitena võib tuua, kuidas Tallinna Kaubamaja kuulub Jüri Käole, Andres Järvingule, Enn Kunilale ja Alle Vanaseljale, kuidas Ekspress Grupp sõltub ainuisikuliselt Hans H. Luigest või kuidas Toomas Lumanile kuulub Nordecon. Raske on pakkuda, millal neil ja paljudel teistel suuromanikel võib järsku raha vaja minna, mis muudabki dividendide saamise Eestis loteriiks.

Dividend on kindlasti magus kui mesi ja samamoodi nagu karule meeldib mesi, mis meelitab ta metsast välja, nii saaks ka dividendide abiga Tallinna börsile hulga investoreid meelitada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. December 2011, 17:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing