Miljonipalgalised ettevõtjad masuaastal

Raivo Sormunen 14. jaanuar 2011, 00:00

Värskes Äripäeva dividendide TOPis on toodud need Eesti ettevõtjad, kes kõige sügavamal masuaastal suutsid endale välja kirjutada vähemalt 3 miljoni kroonise palgatšeki. Ehk premeerisid end iga kuu minimaalselt veerand miljoni krooniga. Leidsime neid kokku üle paarisaja.

Palgatöötajatel on nii suurte numbriteni ülimalt keeruline küündida. Selliste numbritega palgalepinguid on Eestis ehk kümmekond. Seega võib dividendide TOPi pidada ka Eesti kõrgemapalgaliste (ettevõtjate) edetabeliks.

Täna avaldatud edetabel on täpsem kui kunagi varem. Kui siiani võtsime tabeli koostamisel aluseks dividendide maksmise ettepanekud, siis nüüd reaalse raha väljamaksmise. Ehk 2008. aasta aruandeisse kirjutatud dividendiettepanekute asemel on 2009. aasta reaalsed raha väljamaksed.

Näiteks maksis mullu dividendiedetabeli võitnud päästeveste tootev Gerhard Eberle 112 miljoni krooni asemel endale dividende 30 miljonit. Teisele kohale tulnud Sylvesteri eksomanik suurärimees Mati Polli määras endale 2009. aasta eest 100 miljoni eest dividende, kuid võttis välja 4 miljonit.

Enamikku edetabeli esisajasse pääsenud dividendimaksjaist eelmisest edetabelist ei leia. Nimelisi ja summalisi kattuvusi on kõigest kümnendik. Eks masu tegi omad korrektiivid dividendi maksmise soovide ja võimaluste vahel.

Kes olid siis need ettevõtjad, kes suutsid ka 2009. aastal endale väga head töötasu välja maksta?

Palju on oma elutöö või muu väärtusliku vara müügiga rikastunud ärimehi. Edetabeli kõrgemad kohad on täitnud ekspedeerija Meta-EKS SP endised aktsionärid, kes hakkasid 2009. aastal aktsiamüügist saadud kasumit kohe ka välja võtma. 2008. aastal teenitud kasumi väljavõtmist jätkas kümmekond Ehituse ABC eksomanikku.

Dividendimaksjate hulka pääses endiselt palju neid, kes said vara müügist raha aastaid tagasi, kuid on eelistanud nn dividendide tilgutamise strateegiat. Näiteks Sylvesteri eksomanikud, endised hansapankurid, Säästumarketi loojad, Q GSMi (praegune Tele2) juba 1999. aastal maha müünud Toomas Peek ja Tõnis Palts. Väiksemate äride mahamüüjaid, kes dividendiedetabelisse pääsesid, on teisigi.

Kuid lisaks neile on ka väga palju ettevõtjaid, kelle rahavood on niivõrd head, et nad suudavad endale pidevalt jooksva kasumi arvel dividende välja pigistada.

Erakordse stabiilsusega paistab silma Toomas Annus. Börsifirma juhina on ta suutnud igal aastal ehitusfirmast välja võtta 30-40 miljonit. Temaga peaaegu samale pulgale võib asetada ka NG Investeeringute suuraktsionärid Jüri Käo, Enn Kunila ja Andres Järvingu.Mainimata ei saa jätta endale aastast aastasse miljoneid kroone maksvaid tippadvokaate, keda edetabelis on kümmekond.

Tänane edetabel näitab, et väga head dividenditulu võib välja võtta kõigist sektoreist isegi väga hullul ajal. Ole sa logistik, ehitaja, jaemüüja, pankur, tööstur, IT-guru, arst või telekomiärimees.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing