Intel annab suuna kätte

Fredy-Edwin Esse 17. jaanuar 2011, 00:00

Läinud reedel neljanda kvartali tulemused avalikustanud Intel oli ette vaadates isegi optimistlikum kui tagasi vaadates. Firma loodab läinudaastasele 24%-lisele müügikasvule sel aastal lisada veel 10%, mille tulemusel rallis Inteli aktsia neljapäeval järelturu kauplemisel 2,11%. Firma tegevjuhi Paul Otellini sõnul on ettevõttel plaanis tõsta tootmiskulutusi aastaga lausa 79% võrra, andes märku kindlast veendumusest sektori kasvu kohta.

Ent kõik ei pruugi aastas ligi 150 miljardit dollarit puhaskasumina teeniva ettevõtte juures olla nii roosiline, kui välja paista võib. Nutitelefonide, pilvetehnoloogia ja tahvelarvutite tõttu on tehnoloogiamaailm taas läbi elamas sarnast revolutsiooni nagu personaalarvutite tulekuga. Muide, just personaalarvutite tulekuga saavutas ja kinnistas Intel oma tugeva positsiooni protsessorite tootjana.

Nutitelefonidest ollakse kõrvale jäänud. Viimasel ajal suuri lained ja müüginumbreid näidanud tahvelarvutitest, mille saab põhimõtteliselt kanda vaid Apple'i iPadi arvele, on Intel esialgu kõrvale jäänud. Näiteks iPadi peal kasutab Apple ARM Holdingsi mobiiltelefoni protsessorit ning ka teised firmad on otsustanud oma tahvelarvutitesse paigutada vähem energiajanused protsessorid.

Teine turg, millest Intel on täiesti kõrvale jäänud, on kiiresti kasvav nutitelefonide turg. Kuid Otellini rahustas reedel aktsionäre, sõnades, et Intel siseneb sel aastal nutitelefonide turule ja Inteli loodud Atomi protsessorit võib näha juba "laias valikus" tahvelarvutites sel aastal.

"Seda on tarbija poolelt juba selgelt näha, et tahvelarvutitel on mõju Intelile," ütles Highmark Capital Managementi fondihaldur David Dillon Bloombergile. "Tõenäoliselt saadab neid teatud edu tahvelarvutitega, kuid väiksem edu kui personaalarvutite puhul." Samas tundub, et Intel on uuele pilvetehnoloogiale õigel ajal käpa peale saanud, sest tehnoloogiakeskustele tarnitud kiipide abiga suudeti ületada nõrka tavatarbija nõudlust personaalarvutite järele.

Võimas kvartal. "Paljud inimesed on keskendunud tavatarbijatele - nutitelefonid ja tahvelarvutid - ja nad ei märka tõsiasja, et väga suur osa serveritest on Inteli sisustatud," ütles 2,24 miljonit Inteli aktsiat omava Wasatch Advisorsi fondihaldur Michael Shinnick.

Inteli neljanda kvartali tulemused on muidugi muljetavaldavad. Puhaskasum hüppas aastases võrdluses 48%, 3,39 miljardi dollarini ehk 59 sendini aktsia kohta. Analüütikute prognooside keskmiseks kujunes 53 senti aktsia kohta. Inteli käive kasvas 8,4% võrra, 11,5 miljardi dollarini, ületades analüütikute ootusi 100 miljoni dollariga.

Intel on IT-maailma üks tugevamaid tooniandjad üldse. Nad ei piirdu vaid protsessorite tootmisega, neile kuulub veel üle poole graafikakaartide turust. Samuti on nad võrgutöödes tugevad, wifi alal on Intel üks pioneere, kus neile kuulub pool turgu, lisaks toodavad nad tarkvara. McAfee ostmisega arvatakse, et Intel toob sisse emaplaadile integreeritud turvalahendused igasuguste troojalaste ja viiruste vastu. Algselt oli ju praegu laialt nutitelefonides ja tahvelarvutites leviv ARM-protsessor Inteli oma, kuid nad müüsid selle maha. Eks neil tuleb nüüd tööd teha, et järele jõuda ning raha ja võimu neil selleks kahtlemata on. Kui Intel ütleb, et neil hakkab hästi minema, siis järelikult liigub terve turg ülesmäge. Rääkisin Ordi juhi Sulev Sisaskiga ja tema arvates algab 2011 tugev elavnemine ning 2012 võivad Eesti arvutifirmad taas rahas supelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing