Boeing võitis 19 miljardi dollari tellimuse

Rait Rebane 19. jaanuar 2011, 21:56

Täna teatas Ühendriikide lennukitootja Boeing, et sõlmis Hiinaga 200 lennuki tellimuse kogumahuga 19 miljardit dollarit. Tehing andis Boeingule hea avastardi konkurendi Airbusi ees.

Tegemist on Boeingu suurima tellimusega Hiinast. Suure tõenäosusega hõlmab kolme aasta pikkune tehing mitmeid vastuteeneid näiteks kindlate kaupade ostu tellijalt või otseinvesteeringuid riigi majandusse.

Boeingu teatel lõppesid pikka aega kestnud läbirääkimised sel nädalal Valges Majas, kui tehingu teised osapooled Honeywell Int. ja Pratt & Whitney nõustusid andma Air Chinale tehnilist abi, et võtta kasutusele biokütused.

„Ma usun, et tehing oli tasu Boeingu investeeringute eest, mis need muutsid firma atraktiivseks ka Hiina jaoks,” teatas Frost & Sullivani analüütik Wayne Plucker, „Airbusil on mitmeid edukaid tehinguid Hiinaga. See ei ole turg, kus tahaks konkurentidele kaotada.”

Samuti teatas mees, et viimase kaheksa aastaga on enam kui pooled Hiina tellimustest läinud Airbusile. Detsembri seisuga on alates 1985. aastas Hiinale müünud 918 lennukit, Airbus aga 738 lennukit.

Hiina Rahvavabariik planeerib järgmise 20 aastaga osta 4330 uut reisilennukit, hinnanguliselt kulub selleks 480 miljardit dollarit. Tegemist on Boeingu suurima kliendiga.

Aastaga on USA lennukitootja aktsia kerkinud 18 protsenti, kuid täna on aktsiahind kukkunud 1,16 protsenti 71,63 dollarini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. January 2011, 21:56
Otsi:

Ava täpsem otsing