Inspektsioon: nõudeid tuleb karmistada

Birjo Must 19. jaanuar 2011, 15:03

Nõudeid investeerimishoiuse pakkumisele tuleks karmistada, kommenteeris Dmitri Jegorovi artiklit finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve divisjoni juht Andre Nõmm.

Järgneb kommentaar:

Investeerimishoiuse pakkumisele ei kehti täna investeerimisteenuste osutamisele sarnased reeglid. Seetõttu ei ole pangal kohustust hinnata konkreetse investeerimishoiuse sobivust kliendile samal moel nagu näiteks väärtpaberiinvesteeringute puhul. Ka teabe esitamise osas on nõudeid vähem. Kuna erinevad finantsteenused on tänaseks omavahel läbi põimunud, siis on hetkel Euroopa Liidus arutusel ettepanek kohaldada investeerimisteenustele rakenduvaid reegleid igasugustele investeerimisriski kandvatele finantsteenustele. Viimane puudutab ka teenuseid, kus on kombineeritud hoiustamine ja investeerimine.
 
Finantsinspektsioon on kirjeldatud tühimikku täitnud 8. septembril 2008 jõustunud soovitusliku juhendiga "Nõuded investeerimishoiuse tingimuste kohta avaldatavale lepingueelsele teabele" ning avaldanud investeerimishoiusega seotud riskidele viitava hoiatuse.
 
Finantsinspektsioon on seisukohal, et sõltumata Euroopa Liidu õiguse arengutest tuleks Eestis nõudeid investeerimishoiuse pakkumisele oluliselt karmistada, sealhulgas kehtestada pankadele nõue hinnata teenuse sobivust kliendile. Oleme vastavad ettepanekud esitanud, hetkel on need õigusakti eelnõu tasemel. Muudatused peaksid ära hoidma olukorrad, kus teenuse klient ei saa aru, millist teenust ta ostis.
 
Kuna me ei tea antud juhtumi täpseid asjaolusid ning kliendi ja panga vahel toimunud suhtluse sisu, saab ainult klient ise hinnata, kas teenuse tingimused või suhtlemine pangaga võisid luua talle tegelikest asjaoludest ebaõige ettekujutuse või on panga poolt muul viisil rikutud tarbijakaitsealaseid seadusesätteid. Taolisi võlaõiguslikke vaidlusi saab lahendada kohus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2011, 10:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing