Kasemaa värvirikkad tervitused pealinna

ÄP 21. jaanuar 2011, 00:00

Andrus Kasemaa juubelituuri ametlik avanäitus Võru linnagaleriis esitleb värviküllast mõtte- ja kujundimängu.

Kunstnik Raivo Kelomees on Andrus Kasemaa kohta tabavalt kirjutanud: "Kasemaa on kunstnik, kelle üle iga rahvus oleks uhke, kuid keegi ei soovi temaga kõrvuti elada."

Olgugi et hariduselt skulptor, on Kasemaa olnud siiani tuntud eelkõige monokroomsete, ka rahvusvahelises mastaabis unikaalset vormi ja maailma loovate joonistuste poolest. Kasemaa Austraalia-perioodil hinnati need kohalike tippkriitikute poolt võrreldavaks Henry Moore'i figuuride väljendusjõuga ning tema teosed on leidnud väärilise koha Austraalia rahvusgalerii kollektsioonis, on toonitanud näituse korraldajad.

Oluline on olnud kunstnik Kasemaa roll ka pedagoogina - 1974. aastal Tartu Ülikooli kunstikabineti juhtajaks saanuna andis ta niigi legendaarsele ettevõtmisele uue hingamise, forsseerides ametliku stagneerunud kunstipoliitika vastast tegevust. Selleaegses kunstikabinetis sündis eesti hüperrealism, toimusid mitmesugused tegevuskunsti ettevõtmised, mille kaasinitsiaatoriks ja -teoreetikuks oli kunstnik Raivo Kelomees ning rollitäitjaks sageli elukunstnik ja kollektsionäär Matti Milius.

Viimastel aastatel on vanameister teinud kannapöörde värvide kasutamise poole - ka sellel näitusel välja pandud õlipastellmaalid torkavad oma värvide külluses silma.

Samuti saab Võru linnagaleriis praegu vaadata Inari Krohni graafikanäitust "Tähelepanek ja tõlgendus" ning Tatjana Kutsjuba digigraafikanäitust "Elu keerises", mille peategelaseks Võru oma vanade majade, õuesoppide ja tagahoovidega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing