Davosi eliit kaardistab muutunud reaalsust

Sirje Rank 26. jaanuar 2011, 00:00

"Põhjala riigid said 1990. aastatel (kriisist - toim) väärtusliku õppetunni ning kasutasid seda maailma kõige konkurentsivõimelisemate riikide sekka tõusmiseks. Ei ole põhjust, miks ülejäänud Euroopa ei võiks sama teha," kirjutas Davosis Põhjala kogemust jagama palutud Jacob Wallenberg ajalehes Financial Times. Maailma äri- ja poliitilise eliidi aasta tippsündmuse staaži on Rootsi SEB panga aseesimehel juba paar aastakümmet.

Samas mullu Davosis koos Kreeka peaministriga euroala tuleviku üle arutlenud Läti president tänavu foorumikutset ei saanud. Ju siis ei ole me rahvusvahelisel areenil veel nii mõjukad, nentis politoloog Jurgis Liepnieks agentuurile Leta.

Kaks ja pool tuhat osalejat. Kreeka peaministri leiab tänavugi Davosi koguneva 2500 poliitiku, äriliidri ja muude avaliku elu tipptegijate seast, kus Euroopast annavad tooni Saksamaa kantsler Angela Merkel, Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy ja Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet.

Tõenäoliselt jääb foorumi põhiarutelude kõrvalt piisavalt aega, et suletud uste taga ja kaamerate eest varjus euroala võlakriisi arutada. Võib-olla sünnib just siin kokkulepe euroala kriisifondi suurendamiseks või kasutusvõimaluste avardamiseks, et tõkestada kriisi levik Portugali ja Hispaaniasse - Davosi kuluaarides on varemgi olulisi otsuseid sündinud. Ja see on ka ürituse eesmärk - tuua otsustajad kokku, et anda neile võimalus mitteametlikus õhkkonnas vabalt mõtteid vahetada.

Eelkõige keerlevad foorumi teemad tänavu kiirete muutuste ümber majandusliku ja poliitilise võimukeskme nihkumisest arenenud riikidest arenevatesse riikidesse.

"Ootan huviga USA ja Hiina presidendi (hiljutise - toim) kohtumise tulemusi, mis annaks märku, kuivõrd võimalik on harmoonilise maailma ülesehitamine sellest võimunihkest hoolimata," ütles Klaus Schwab, kes on Davosi foorumit korraldanud juba 41 aastat.

Avakõne au Venemaa presidendile. Muutunud reaalsust kajastab ka osalejate nimekiri, kus enam kui pooled 35st Davosi saabuvast valitsusjuhist esindavad arenevaid riike. Foorumi avakõne au oli planeeritud Venemaa presidendile Dmitri Medvedevile, enne kui terrorirünnak Moskva lennujaamas sundis presidenti reisi edasi lükkama.

Arutlusteemasid maailma liidritel jätkub - Euroopa võlakriis, erikiiruseline majanduskasv, toiduainete hinna tõus ja maailmamajanduses taas pead tõstev inflatsioon, valuuta- ja kaubandussõdade oht, jätkuvad probleemid maailma finantssüsteemis. Samuti küsimus liidrirollist globaalsetele probleemidele lahenduse otsimisel - muret teeb, et kriisis esile tõusnud G20 riikide grupp ei käi enam ühte jalga.

Eraldi arutelu tuleb ka WikiLeaksist. "Seegi on uus reaalsus ja sümptom digitaalmaailma mõjukusest," tsiteeris Klaus Schwabi agentuur DW.

Uus on tänavu, et foorumil osalemiseks on kehtestatud sookvoodid. Samuti ei kohta Davosis enam Hollywoodi superstaare - tegemist on siiski tõsiste debattidega, selgitab WEFi tegevjuht Robert Greenhill.

Ent nii nagu vanasti, on Davosis tagasi pankurid, kes viimastel aastatel on hoidnud madalat profiili. Taas on plaanis ka glamuursed peod, et kostitada kliente ja sillutada teed uutele tehingutele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing