Tagasivaade: Milline on maailm kahekümne aasta pärast?

ÄP 26. jaanuar 2011, 00:00

Usun, et 2030. aastaks on tehnoloogiast maa, õhu, tule ja vee kõrval saanud viies element inimese elus, sest ta on kõikjal meie ümber.

Tänu infotehnoloogiale on oluliselt suurenenud indiviidi ja kommuuni mõju ja eneseteadvus ühiskonnas, e-demokraatia on kaugemale arenenud ja kõiki küsimusi ei arutata enam klassikaliselt parlamendis, vaid toimub arutelu ja hääletamine elektroonselt kõigi kodanike vahel. Kohalikke omavalitsusi sellisel kujul ei eksisteeri, kuna enamiku teenuseid saab kätte elektroonselt ja kohtadele sõidab mobiilne ehk liikuv omavalitsus.

Ka osa oma tulumaksust saab kodanik määratleda maksuportaalis, eelistades siis kas kultuuri või infrastruktuuri.

Arvatavasti on kaugtöö kujunenud tavapäraseks töövormiks ning inimene saab tegeleda rohkem muude väärtuste loomise, pere ja sõpradega. Samuti prognoosin, et sotsiaalsed võrgustikud on edasi arenenud virtuaalreaalsuseks, kus toimuvad virtuaalkohtumised ja info liigub hoopis uuel kujul.

Koduelektroonika ja IT suurim muutus on juba alanud ning umbes 15-20 aasta pärast on ilmselt ühte sulandunud televiisor, arvuti ja kodumajapidamise keskne juhtimissüsteem, mis haldab turvasüsteemi, kütet jpm.

Lisaks arvan, et vahendid - telefon ja ekraan - muutuvad üliodavaks, paljud teenusepakkujad annavad need kliendile tasuta. Praegusega võrreldes palju suuremad on meie kulutused igasugust liiki meediale ja infokanalitele alates meelelahutusest ning lõpetades spetsiifilise professionaalse infoga. Pildi, heli ja interneti kvaliteet on veel paar sammu parem kui praegu.

Kõiki elektroonika- ja muid tarbekaupu toodetakse ainult Hiina standardite järgi ja alles seejärel kohandatakse ka Euroopa või Ameerika tarbijale.

IT-lahendused ja kiired ühendused muudavad globaalsete äride toimimise mudeleid.

Kogu see jutt kehtib positiivse stsenaariumi korral. Negatiivse stsenaariumi korral laostavad ressursisõjad vee, maavarade ja odavate inimkäte pärast kogu maailma majanduse. Meil on praegu olemas faktilised tõestused nii positiivse kui ka negatiivse stsenaariumi käivitumiseks.

Eesti majandust või ka Eesti riiki ma 20 aasta perspektiivis eraldi ei käsitleks - kui see ikka veel eksisteerib, on see ainult asjaolude kokkulangemise tulemus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing