Narva juurde rajatav tehas tõhustab gaasitarneid

Ain Alvela 27. jaanuar 2011, 00:00

ASi Elme Messer Gaas direktor Raimond Morgenson iseloomustas tööstusgaaside tootmist kui õhu väärindamist, mis seisneb välisõhu jaotamist molekulideks - rõhu all veeldatud õhust eraldatakse madalatel temperatuuridel lämmastiku, hapniku ja argooni molekulid.

Neid kolme gaasi nimetatakse õhugaasideks ja neid kasutavad pea kõik tootmisettevõtted. Võib öelda, et olenevalt tootmisharust on tööstusgaasidele tihti võimatu alternatiive leida.

"Õhugaaside üks suuremaid kasutusvaldkondi on keevitamine ja üldse metallide töötlemine," rääkis Morgenson. "Lämmastikku kasutavad keemiatööstus ja kütuseterminalid inertse süttimisohtu välistava keskkonna loomiseks."

Tehas peab suurendama eksporti. Tema sõnul on tehase rajamise olulisim eesmärk katta BLRT Grupi ettevõtete ning praeguste ja tulevaste klientide gaasivajadus. Teiseks annab see võimaluse avaneda uutele turgudele, üle 30% toodangust on kavas müüa piiri taha, uut turgu nähakse Soomes.

Gaasitehas ei ehitata juhuslikult Eesti Energia Õlitööstuse naabrusse, ettevõtteid seob kokkulepe, mille kohaselt hakkab gaasitehas õlitööstust varustama põlevkiviõli tootmiseks vajaliku lämmastikuga - umbes 25% lämmastikutoodangust läheb otse õlitööstusele.

ASi Eesti Energia Õlitööstus juhatuse esimehe Igor Kondi sõnul kindlustab lepe õlitööstuse pikaajalise lämmastikuga varustamise, mida uudne Enefit-280 tehnoloogia vajab senisest rohkem.

"Praegu tarnib meile lämmastikku Eesti AGA, aastas 12 000 m3. Uue õlitehase lämmastikutarve võib ulatuda aga 2100 m3 tunnis," tõdes Kond. "Ei saa veel öelda täpset numbrit, kui suureks kokkuhoid kujuneb, aga tööstusgaaside tootmine Auveres on kindlasti otstarbekam lahendus,kui gaaside suuremahuline vedamine kaugematest kohtadest."

Tööstusgaasid on aastaga odavnenud. Õhugaase Lätist Valmiera tehasest Eestisse tarniva ASi Eesti AGA tegevjuhi Andrus Lauri sõnul pannaksegi taoline tehas püsti suure tarbija juurde.

"See määrab tehase suuruse ja konfiguratsiooni, suure investeeringu tõttu ei ehita keegi õhugaasitehast n-ö keset metsa," selgitas Laur. "Baltimaade praegune vajadus on olemasolevate tootmismahtudega pea kaetud, sellise tehase ehitamine näitab selget soovi laieneda uutele turgudele."

ASi Ilmarine juhataja Karel Saar märkis, et gaasi hind on üks toodangu omahinna komponent, mis on oluline, aga mitte niivõrd kui materjal või tööjõud. Ta hindas, et tehniliste gaaside kättesaadavus on viimasel ajal paranenud ja majanduskriisi tingimustes paindlikumaks muutunud.

ASi Rauameister juhataja Harri Rantala sõnul kasutab firma põhiliselt hapnikku, keevitusgaaside segusid, mis on 2 ja 18, ning atsetüleeni, tööstusgaaside kulu moodustab kogukuludest kolme protsendi ringis.

Rantala lisas, et 2010. aastal gaaside hinnad 2009. aastaga võrreldes langesid, tööstusliku hapniku hind näiteks 10%.

Loodame, et esimeses järjekorras tulevad meile tööstusettevõtted, kes on huvitatud Narva arvukast odavast tööjõust, sest sealne keskmine palk on tublisti alla Eesti keskmist. Siis saaks rakendatud vähemalt osa tänasest Narva piirkonna peaaegu 7000 töötust.

Ettevõtluspiirkonda arendab Vaivara valla mõju all olev MTÜ Virumaa Tööstuspark. Ala arendamist on toetanud Euroopa Regionaalarengu Fondi kaasrahastatud piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programm ja PRIA. Seetõttu oleme tavapäraste arendustega võrreldes erinevas seisus - lisaks heale majandamisele on meie ülesandeks uue elu tekitamine, investorite piirkonda meelitamine, töökohtade loomine.

Narva Futura on pikk projekt, mis kestnud seitse aastat ja kestab veel vähemalt kolm korda nii kaua. Soovime Narva lähistele luua elu- ja töökeskkonda, et noored ei lahkuks ning Narva muutuks ka teiste Eesti piirkondade elanikele võrdseks alternatiiviks, kus elada ja töötada.

Tööstuspargi esimese etapi teed ja kommunikatsioonid valmivad selle aasta kevadel.

Õlle ja teiste jookide tootja A. le Coq tarnib vajaliku süsihappegaasi Eesti AGA-lt, kes seda siinmail toodab. Meie ise toidugaase ei tooda, AGA hoolitseb meie mahutite täitmise ja tehnilise hooldamise eest.

Tegu on elulise tähtsusega toorainega, nõuded kvaliteedile ja tarnekindlusele on väga karmid. Olulisimad õhugaasid, mida A. le Coq kasutab, on lämmastik ja argoon - esimest tootmises ja teist keevitustöödel. Need kogused on aga väikesed võrreldes süsihappegaasi mahtudega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing