Obama loovis põhiprobleemist mööda

Sirje Rank 27. jaanuar 2011, 00:00

"Kui USA oma eelarveprobleemi tõsiselt käsile ei võta, põrutab rong kraavi," hoiatas Davosis Maailma Majandusfoorumil viibiv professor Nouriel Roubini, kes näeb siin üht suurimat riski maailmamajanduse kasvuväljavaadetele.

"Eelarveprobleem on väga tõsine," ütles Roubini, nentides, et turud pole USA ohtude suhtes veel ärganud. Pea poole väiksema defitsiidiga euroala on sunnitud juba rängale säästukuurile.

"Puudutades küll vajadust eelarvedistsipliini järele, kutsus president Obama kahjuks siiski pigem "stimuleerivaid" kulutusi suurendama, lubamata konkreetseid kärpeid ja reforme, mida inimesed Ameerikas nõuavad," oli kriitiline ka Esindajatekoja uus vabariiklasest spiiker John Boehner Obama kõne järel tehtud avalduses.

Kõne põhifookus oli USA konkurentsivõimel ja uute töökohtade loomisel. "Kaalul on see, kas uued töökohad ja uued tööstusharud juurduvad siin selles riigis või kusagil mujal," ütles president, tõstes esile mitmeid valdkondi, kus USA on juba teistest riikidest maha jäänud. "Lõuna-Korea majapidamistel on internetile parem juurdepääs kui meil," märkis ta.

Obama tõmbas paralleeli 1957. aastaga, mil Nõukogude Liit lennutas orbiidile tehiskaaslase, tuues samuti avalikuks USA mahajäämuse. Nii nagu toona, tuleb Ameerikal nüüdki end otsustavalt kokku võtta.

"Investeerides paremasse uurimistöösse ja haridusse ei läinud me Nõukogude Liidust mitte üksnes mööda, vaid vallandasime innovatsioonilaine, mis lõi uued tööstusharud ja miljonid uued töökohad. Praegu on meie põlvkonna sputniku moment," ütles Obama.

Liidrikoha säilitamiseks tuleb USA-l muust maailmast üle olla nii innovatsioonis, hariduses kui ka moodsa infrastruktuuri loomises, märkis president.

Ettevõtetele väiksem maks, aga vähem soodustusi. Obama pani ette ka USA maksukoodeksi lihtsustamise ja ettevõtte tulumaksu kärpimise, mille ülempiir on püsinud 35% tasemel 1993. aastast saadik. Tegelik maksumäär on soodustuste tõttu küll väiksem, kuid Obama ettepanek on maksuaugud ära lappida. See võimaldaks üldist maksumäära alandada ilma eelarvedefitsiit suurendamata. Iga protsendipunkt tähendaks riigi maksutulu vähenemist kaheksa miljardi dollari võrra.

Mullu septembris lõppenud eelarveaastal 1,3 triljoni dollarini küündinud eelarvedefitsiidi kärpimiseks pani Obama ette jooksvate kulude külmutamise, mis annaks kümne aasta peale säästu 400 miljardit dollarit. Seda on vaatlejate hinnangul liiga vähe.

Ajalehe Financial Times analüütiku Clive Crooki hinnangul jättis Obama oma teisipäevases kõnes kasutamata hea võimaluse avalikkust ees ootavateks kärbeteks ette valmistada - need nõuavad reaalseid ohvreid.

Euroala keskmiselt 6,5%-lise võlakoormaga võrreldes küünib USA defitsiit IMFi andmeil 11 protsendile SKPst.

President Barack Obama aastakõne tõsidusse tõi huumorinoodi osav metafoor USA kohmaka riigibürokraatia iseloomustamiseks.

"Minu lemmiknäide on järgmine: kuni lõhekala on magevees, on ta siseministeeriumi pädevuses, merevette jõudes aga juba kaubandusministeeriumi vastutusalas. Suitsulõhega, nagu ma kuulnud olen, on asjad veelgi keerulisemad," ütles Obama, kirjeldades aastaid reformimata riigiasutuste rägastikku. Üksi ekspordiga tegeleb kaksteist erinevat ametit.

Kompetentsem, tõhusam ja läbipaistvam riigivalitsemine ning riigiasutuste reform oli üks Obama programmkõne ettepanekuid.

Lõhemetafoor sobis illustreerima ka Obama üht teist üleskutset ületada parteilised erimeelsused ja keskenduda riigi ees seisvate uute väljakutsete lahendamisele.

"Kaalul ei ole praegu see, kes võidab järgmised valimised," ütles Obama. "Me kas liigume edasi koos või jääme toppama - väljakutsed, millega me silmitsi seisame, on suuremad kui parteid ja poliitika."

"Varsti istuvad magevee lõhed tsiviliseeritult kõrvuti soolase merevee lõhedega," märkis filmitegija ja poliitikakommentaator Michael Moore Twitteris.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing