Super Bowli teooria soovitab aktsiaid osta

Fredy-Edwin Esse, California 26. jaanuar 2011, 08:03

Maailmas läbi aegade on proovitud leiutada erinevaid valemeid ja indikaatoreid, mis ennustaksid aktsiaturgude suunda, kuid see on täiesti unikaalne - Super Bowli ehk ameerika jalgpalli tähtsündmuse võitja näitab, mis juhtub Dow Jonesiga.

Super Bowli teooria kohaselt kui võidab algupärase NFLi meeskond, siis Dow Jones tõuseb, vastasel juhul langeb. See aasta on finaalis Green Bay Packers ning Pittsburgh Steelers, kes mõlemad on pärit algupärasest NFList, mistõttu teooria ütleb, et Dow Jones tõuseb 2011. aastal igal juhul.

Tõsi, teooria tundub otsitud ja seosetu, kuid MarketWatchi peaökonomist Irwin Keller toob välja, et 44 korral, kui Super Bowli on peetud, siis teooria on eksinud kõigest üheksal korral. See teeb õnnestumisprotsendiks ligi 80 ja pole just palju aktsiagurusid ega rahajuhte, kes suudaks samaga vastata.

Kuigi see teooria ei põhine ühelgi majandusseadusel, siis skeptikutel tasuks ikkagi tähelepanu sellele pöörata, kuigi põhimõtteliselt pole pealtnäha ühtegi põhjust, miks mängu tulemus ja aktsiaturgude liikumine sedavõrd palju korreleeruvad.

Irwin leiab siinkohal, et tegelikult on ikkagi üks suur põhjus, miks tasub investoritel Super Bowli tulemustele tähelepanu pöörata ja see on tema arvates massipsühhoos.

Kui suur hulk inimesi usub, et aktsiaturg liigub ühes konkreetses suunas, siis nad kollektiivselt muudavad selle uskumuse, vähemalt osaliselt, reaalsuseks.  Selline ühine mõtlemine võib olla ka põhjuseks, miks turud tõusevad  tavaliselt septembris või oktoobris.

Ilmselt selle pärast tegi Dow esmaspäeval läbi järsu hüppe, kõigest päev pärast Super Bowli finalistide selgumist. Selgituseks tasub lisada, et teooria võtab aastate võrdlemisel aluseks kauplemisaasta viimase päeva sulgemishinda ja liikumised aasta sees on igati loomulik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2011, 08:03
Otsi:

Ava täpsem otsing